488 558 SEK
Omsättning
▲ 44,9%
3 304 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 106,6%
16,1%
Soliditet
Stabil
0,7%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:213 677 SEK
Skulder:-179 223 SEK
Substansvärde:34 454 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning och en tydlig vändning från förlust till vinst, vilket indikerar en förbättrad operativ effektivitet. Trots detta kvarstår utmaningar med låg lönsamhet och en soliditet under branschstandard, vilket begränsar finansiell styrka. Minskande tillgångar tyder på en omstrukturering eller avveckling av tillgångar för att förbättra likviditet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom reparation och underhåll av motorfordon, en bransch med stabil efterfrågan men även konkurrens. Den starka omsättningstillväxten på 44,9% tyder på att företaget lyckats öka sin kundbas eller försäljningsvolym, vilket är positivt i en sådan verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från en förlust på -50 290 SEK till en vinst på 3 304 SEK, en ökning på 106,6%, vilket indikerar bättre kostnadskontroll eller högre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 16,1% är låg och under typiska branschstandarder (ofta >25-30%), vilket begränsar företagets förmåga att ta på sig skulder och investera.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 31 150 SEK till 34 454 SEK, en tillväxt på 10,6%, främst driven av årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 337 174 SEK till 488 558 SEK, en tillväxt på 44,9%, vilket visar på en markant förbättring av försäljningen.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 16,1% begränsar finansiell styrka och möjlighet till lån.
  • Mycket låg vinstmarginal på 0,7% gör företaget sårbart för kostnadsökningar.
  • Minskande tillgångar från 223 041 SEK till 213 677 SEK kan indikera avveckling eller brist på investeringar.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 44,9% visar på framgångsrik försäljningsutveckling.
  • Vändning från förlust till vinst på 3 304 SEK indikerar förbättrad lönsamhet.
  • Tillväxt i eget kapital med 10,6% stärker den finansiella basen.