1 028 087 SEK
Omsättning
▲ 17%
147 584 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 33,4%
25,8%
Soliditet
God
13,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 083 100 SEK
Skulder:-783 446 SEK
Substansvärde:201 654 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka rörelseresultat men oroande tecken på kapitalstruktur. Omsättningen och resultatet har ökat markant med 17% respektive 33%, vilket indikerar god operativ effektivitet och tillväxt i kärnverksamheten. Den höga vinstmarginalen på 13,9% är imponerande för ett transportföretag. Dock är den kraftiga minskningen av eget kapital med 24,3% samtidigt som tillgångarna mer än fördubblats (+188,8%) ett tydligt tecken på att företaget har finansierat tillväxten med skulder istället för eget kapital, vilket påverkar soliditeten negativt.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett transportföretag baserat i Malmö som registrerades 2018 och bedriver transporttjänster. Typiskt för branschen är kapitalintensiva investeringar i fordon och utrustning, vilket förklarar den höga tillgångstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 110 600 SEK till 147 584 SEK, en ökning med 33,4% som indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet i den operativa verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 25,8% är acceptabel men i nedre gränsen för branschen. Den indikerar att 25,8% av tillgångarna finansieras med eget kapital, medan resten är skuldfinansierat.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 266 318 SEK till 201 654 SEK, en nedgång på 64 664 SEK (-24,3%) som troligen beror på utdelning till ägarna eller förluster i tidigare perioder som nu korrigerats.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 893 433 SEK till 1 060 087 SEK, en tillväxt på 17,0% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig ökning av skulder visad genom tillgångstillväxt på 188,8% samtidigt som eget kapital minskat med 24,3%
  • Soliditeten på 25,8% är relativt låg och kan begränsa företagets möjlighet till ytterligare lån
  • Stor ökning av balansomslutning från 375 011 SEK till 1 083 100 SEK skapar högre finansiell belastning

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 17,0% visar på god marknadsposition och efterfrågan på tjänsterna
  • Mycket hög vinstmarginal på 13,9% indikererar effektiv kostnadskontroll och konkurrensfördel
  • Resultattillväxt på 33,4% överstiger omsättningstillväxten, vilket visar på förbättrad lönsamhet

Trendanalys

Företaget visar starka operativa trender med dubbsiffrig tillväxt i både omsättning och resultat, men negativ trend i kapitalstruktur med minskande soliditet och ökad skuldsättning. Den snabba tillväxten verkar ha finansierats främst genom skulder istället för eget kapital.