1 913 000 SEK
Omsättning
▼ 22,3%
-35 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 103,6%
41%
Soliditet
Mycket God
−1,8%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 127 161 SEK
Skulder:-1 771 411 SEK
Substansvärde:945 784 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga tecken på utmaningar men också positiva element. Den kraftiga omsättningsminskningen på 22,3% och resultatförsämringen från vinst till förlust indikerar operativa svårigheter. Trots detta har eget kapital stärkts avsevärt, vilket ger ett visst motståndskraft. Företaget verkar befinna sig i en omställningsfas där lönsamheten är pressad men balansräkningen hålls stabil.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver markentreprenad med last-, gräv- och schaktmaskiner, en verksamhet som är konjunkturkänslig och beroende av bygg- och anläggningssektorns aktivitet. Denna typ av verksamhet kräver betydande investeringar i maskinpark och är priskänslig konkurrens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från en vinst på 985 000 SEK till en förlust på 35 000 SEK, en negativ förändring på 1 020 000 SEK. Detta visar att kostnaderna inte anpassats till den lägre omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 41,0% är relativt god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur trots årets förlust. Detta ger ett visst skydd mot kortsiktiga svårigheter.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 743 301 SEK till 945 784 SEK, en förbättring med 202 483 SEK trots årets förlust. Detta tyder på att företaget genomfört kapitaltillskott eller omvärderingar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 460 699 SEK till 1 912 576 SEK, en nedgång med 548 123 SEK eller 22,3%. Detta tyder på minskad verksamhetsvolym eller lägre priser.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 22,3% från 2 460 699 SEK till 1 912 576 SEK indikerar minskad marknadsandel eller efterfrågan
  • Resultatförsämring från vinst på 985 000 SEK till förlust på 35 000 SEK visar på lönsamhetsproblem
  • Tillgångsminskning med 11,1% kan tyda på avveckling av maskinpark eller likvida medel

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 27,2% till 945 784 SEK, vilket stärker företgets finansiella stabilitet
  • Soliditeten på 41,0% ger goda förutsättningar för att klara av konjunktursvängningar
  • Etablerat företag sedan 2015 med erfarenhet i branschen