872 502 SEK
Omsättning
▼ 25,5%
47 740 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 69,5%
63,8%
Soliditet
Mycket God
5,5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:956 921 SEK
Skulder:-332 590 SEK
Substansvärde:559 331 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig nedåtgående trend med kraftiga minskningar i både omsättning (-25,5%) och resultat (-69,5%), vilket indikerar en svår period. Trots detta behåller bolaget en stabil vinstmarginal på 5,5% och en god soliditet på 63,8%, vilket visar på en grundläggande finansiell hälsa. Eget kapital har ökat med 6,3% till 559 331 SEK, vilket är positivt. Företaget verkar vara etablerat (registrerat 1994) men genomgår troligen en utmanande period med minskad verksamhetsvolym.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver grafisk formgivning, en bransch som ofta är konjunkturkänslig och priskänslig. Verksamheten kräver vanligtvis låga tillgångar men kan vara beroende av få större kunder eller projekt, vilket kan förklara de stora svängningarna i omsättning och resultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 156 674 SEK till 47 740 SEK, en minskning på 108 934 SEK eller 69,5%. Denna nedgång är större än omsättningsminskningen, vilket kan tyda på oflexibla kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: En soliditet på 63,8% är mycket god och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital. Detta ger ett gott skydd mot obetalningsrisk och möjlighet att ta lån om så behövs.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 526 079 SEK till 559 331 SEK, en förbättring på 33 252 SEK. Denna ökning beror sannolikt på att vinsten för året adderades till kapitalet, trots den kraftiga resultatminskningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 171 398 SEK till 872 502 SEK, en nedgång på 298 896 SEK eller 25,5%. Detta tyder på förlorade kunder, mindre projekt eller lägre priser.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 298 896 SEK pekar på en försämrad marknadsposition eller förlust av nyckelkunder.
  • Resultatet har kollapsat med 108 934 SEK, vilket hotar företagets långsiktiga lönsamhet och investeringsförmåga.
  • Tillgångarna minskar med 26 123 SEK till 956 921 SEK, vilket kan indikera att företaget har sålt av tillgångar eller inte investerar för framtiden.

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 63,8% ger ett starkt finansiellt sköld och möjliggör investeringar eller lån för att vända trenden.
  • Företaget är fortfarande lönsamt med en vinstmarginal på 5,5%, vilket visar på en fungerande affärsmodell trots utmaningarna.
  • Ökningen av eget kapital med 33 252 SEK till 559 331 SEK stärker balansräkningen och ger utrymme för strategiska justeringar.