2 111 196 SEK
Omsättning
▼ 27,4%
715 976 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 37,2%
72,5%
Soliditet
Mycket God
32,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-26

Substansvärdering

Tillgångar:6 518 196 SEK
Skulder:-1 331 386 SEK
Substansvärde:2 963 783 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella nyckeltal men oroande negativa trender. Den mycket höga vinstmarginalen på 32,7% och exceptionellt stark soliditet på 72,5% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och låg skuldsättning. Samtidigt visar omsättningen och resultatet kraftiga nedgångar på över 25% respektive 37%, vilket tyder på betydande utmaningar i verksamheten. Eget kapital och tillgångar fortsätter dock att väga, vilket ger ett visst motvikt till de negativa trenderna.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver åkerirörelse med traktor- och grävmaskinsarbeten, en verksamhet som ofta är cyklisk och känslig för konjunktursvängningar och investeringar i bygg- och anläggningssektorn. Bolaget är anslutet till Inlandsfrakt AB, vilket kan indikera samarbeten eller ägarstrukturer som påverkar verksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 1 139 916 SEK till 715 976 SEK, en minskning på 423 940 SEK. Trots den stora nedgången kvarstår en mycket god vinstmarginal, vilket visar att företaget fortfarande är effektivt i sin kostnadskontroll trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 72,5% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnittet. Detta indikerar ett företag med mycket låg skuldsättning och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar utan akuta likviditetsproblem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 701 998 SEK till 2 963 783 SEK, en tillväxt på 261 785 SEK. Denna förbättring beror sannolikt på att årets vinst har tillförts det egna kapitalet, vilket stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk kraftigt från 3 571 515 SEK till 2 191 196 SEK, en minskning på 1 380 319 SEK eller 38,6%. Denna dramatiska nedgång kan tyda på förlorade kunder, avbrutna projekt eller en generell nedgång i efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 1 380 319 SEK indikerar allvarliga utmaningar i att generera intäkter
  • Resultatnedgång på 423 940 SEK visar på lönsamhetsproblem trots god kostnadskontroll
  • Verksamheten inom åkeri och grävmaskinsarbeten är sårbar för konjunkturnedgångar i byggsektorn

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 72,5% ger goda förutsättningar att klara av en period med låg konjunktur
  • Mycket hög vinstmarginal på 32,7% visar på effektiv verksamhet när projekt finns tillgängliga
  • Tillgångstillväxt på 3,5% till 6 518 196 SEK indikerar fortsatta investeringar i maskinpark och utrustning

Trendanalys

Företaget visar tydliga tecken på en negativ trend med kraftiga nedgångar i både omsättning (-27,4%) och resultat (-37,2%). Samtidigt visar balansräkningen positiva tecken med tillväxt i både eget kapital (+9,7%) och totala tillgångar (+3,5%). Denna motstridighet tyder på att företaget hanterar den operativa nedgången genom en stark kapitalstruktur och kontinuerliga investeringar, vilket kan förbereda dem för en framtida återhämtning.