2 931 004 SEK
Omsättning
▲ 3,8%
636 162 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 2,7%
85,8%
Soliditet
Mycket God
21,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-11

Substansvärdering

Tillgångar:2 249 491 SEK
Skulder:-319 928 SEK
Substansvärde:1 929 563 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har under räkenskapsåret haft stabila större uppdrag och verksamheten i linje med föregående år.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har under räkenskapsåret haft stabila större uppdrag
  • Verksamheten har bedrivits i linje med föregående år

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabil kärnverksamhet men varningssignaler i balansräkningen. Den mycket höga soliditeten och vinstmarginalen indikerar en finansiellt sund verksamhet med god lönsamhet. Omsättningen har ökat något med 3,8% till 2,9 miljoner kronor, vilket tyder på stabila kundrelationer i enlighet med årsredovisningens beskrivning av 'stabila större uppdrag'. Dock är den minskande tillgångsmassen på -14,2% till 2,2 miljoner kronor en viktig indikator på att företaget kan vara i en avvecklings- eller omstruktureringsfas, trots att det är etablerat sedan 2015. Resultatet har minskat något trots högre omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler på uppdragen.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett byggföretag etablerat 2015 med verksamhet främst i Göteborgsområdet. Som byggföretag är det typiskt att ha större projektbaserade uppdrag, vilket stämmer väl med beskrivningen om 'stabila större uppdrag'. Den höga soliditeten på 85,8% är ovanligt stark för ett byggföretag, vilket ofta har högre belåning på grund av stora investeringar i maskiner och material.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 653 865 SEK till 636 162 SEK, en nedgång på 17 703 SEK eller 2,7%. Denna minskning trots högre omsättning kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler på uppdragen.

Soliditet: Soliditeten på 85,8% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 1 926 335 SEK till 1 929 563 SEK, en ökning på endast 3 228 SEK. Den minimala ökningen trots ett positivt resultat på 636 162 SEK indikerar att större delen av vinsten har utdelats till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 823 726 SEK till 2 931 004 SEK, en ökning på 107 278 SEK eller 3,8%. Denna måttliga tillväxt indikerar stabil verksamhet men begränsad expansion.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av tillgångar med 370 848 SEK från 2 620 339 SEK till 2 249 491 SEK kan indikera avveckling av verksamheten
  • Resultatet minskar trots ökad omsättning, vilket tyder på tryckta marginaler
  • Begränsad tillväxt i omsättning på endast 3,8% kan indikera mättnad i nuvarande marknad

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 85,8% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 21,7% visar god lönsamhet i kärnverksamheten
  • Stabila större uppdrag ger förutsägbarhet i verksamheten