162 486 SEK
Omsättning
▼ 53,8%
16 741 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 191,7%
99%
Soliditet
Mycket God
10,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:74 611 SEK
Skulder:-740 SEK
Substansvärde:73 871 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med kraftigt fallande omsättning men samtidigt förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning. Den extremt höga soliditeten indikerar ett företag med minimal skuldsättning, men den dramatiska omsättningsminskningen på -53,8% tyder på betydande verksamhetsnedgång. Företaget har gått från förlust till vinst trots minskad omsättning, vilket kan tyda på kraftiga kostnadsbesparingar eller en strategisk omställning till mer lönsamma uppdrag.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett bygg- och renoveringsföretag som bedriver WS-installationer, kakelarbeten, målning och snickeriarbeten mot både privatpersoner och företag. Bolaget har varit verksamt sedan 2010 och arbetar med både nyproduktion och renoveringar. Den minimala verksamheten under året förklarar den låga omsättningsnivån.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats markant från en förlust på -18 251 SEK till en vinst på 16 741 SEK, en positiv förändring på 34 992 SEK. Denna vinst trots lägre omsättning tyder på förbättrad lönsamhet eller kostnadseffektivisering.

Soliditet: Soliditeten på 99,0% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är nästan helt skuldfritt. Detta ger god finansiell stabilitet men kan också tyda på försiktig finansieringsstrategi eller begränsade investeringar.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 57 130 SEK till 73 871 SEK, en tillväxt på 16 741 SEK (+29,3%). Denna ökning kommer helt från årets vinst, vilket stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 351 930 SEK till 164 566 SEK, en nedgång på 187 364 SEK (-53,8%). Detta indikerar en betydande minskning av verksamhetsvolymen jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 53,8% från 351 930 SEK till 164 566 SEK indikerar betydande verksamhetsnedgång
  • Mycket låg omsättningsnivå på 164 566 SEK gör företaget sårbart för ytterligare nedgångar
  • Extremt hög soliditet kan tyda på underinvestering eller försiktighet som begränsar tillväxtpotential

Möjligheter

  • Stark förbättring av resultatet med 34 992 SEK från förlust till vinst trots lägre omsättning
  • Eget kapital ökade med 29,3% till 73 871 SEK, vilket ger finansiell styrka
  • Hög vinstmarginal på 10,2% visar god lönsamhet på kvarvarande verksamhet
  • Skuldfri balansräkning med soliditet på 99,0% ger flexibilitet för framtida investeringar

Trendanalys

Företaget visar blandade trender med kraftig försämring i omsättning (-53,8%) men samtidigt stark förbättring i resultat (+191,7%), eget kapital (+29,3%) och tillgångar (+26,7%). Denna motstridiga utveckling tyder på en strukturomvandling där företaget fokuserat på lönsamhet snarare än volym, möjligen genom att avsluta mindre lönsamma projekt eller effektivisera verksamheten.