3 258 536 SEK
Omsättning
▲ 1 241,4%
582 672 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 456,2%
36,7%
Soliditet
God
17,9%
Vinstmarginal
Hög
360 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-28

Substansvärdering

Tillgångar:1 557 604 SEK
Skulder:-961 959 SEK
Substansvärde:475 645 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under 2023 med en omsättningsökning på över 1 200% och en resultatökning på över 450%. Denna dramatiska expansion indikerar en framgångsrik marknadsintroduktion eller en betydande affärsutveckling. Den höga vinstmarginalen på 17,9% visar att tillväxten har skett lönsamt. Soliditeten på 36,7% är acceptabel men bör förbättras i takt med fortsatt expansion för att säkerställa finansiell stabilitet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet, rekrytering och bemanning av personal inom catering- och restaurangbranschen. Den snabba tillväxten är typisk för bemanningsföretag som lyckas etablera sig med större kunder eller i branscher med hög efterfrågan på tillfällig personal.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 104 755 SEK till 582 672 SEK, en ökning med 477 917 SEK eller 456,2%. Denna förbättring visar att företaget inte bara växer utan också genererar god lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 36,7% är acceptabel för ett företag i tillväxtfas men indikerar att en del av tillgångstillväxten finansierats med skulder. En soliditet över 30% anses generellt som stabil i branschen.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 108 177 SEK till 475 645 SEK, en ökning med 367 468 SEK eller 339,7%. Denna förbättring kommer främst från årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 242 929 SEK till 3 258 536 SEK, en ökning med 3 015 607 SEK eller 1 241,3%. Detta visar en mycket framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Soliditeten på 36,7% kan behöva förbättras om tillväxten fortsätter i samma takt
  • Branschen är konjunkturkänslig och efterfrågan kan minska vid ekonomisk nedgång

Möjligheter

  • Företaget har bevisat sin förmåga att skala upp verksamheten snabbt och lönsamt
  • Den höga vinstmarginalen på 17,9% ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Starka tillgångar på 1 557 604 SEK ger en god basis för fortsatt expansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka förbättringar: omsättning (+1241,3%), resultat (+456,2%), eget kapital (+339,7%) och tillgångar (+670,3%). Trenden pekar entydigt på en mycket framgångsrik expansionsfas med bibehållen lönsamhet.