8 588 703 SEK
Omsättning
▼ 6,8%
807 586 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 37,4%
64,8%
Soliditet
Mycket God
9,4%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 974 390 SEK
Skulder:-1 393 180 SEK
Substansvärde:2 558 543 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex finansiell bild med motsägelsefulla trender. Trots en minskad omsättning på 6,8% lyckades bolaget öka resultatet med hela 37,4%, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet. Den starka tillväxten i eget kapital (+32,1%) och tillgångar (+45,2%) visar på en solid kapitalstruktur och expansionsförmåga. Den höga soliditeten på 64,8% placerar företaget i en stabil finansiell position. Sammantaget verkar detta vara ett företag som genomgår en omstrukturering eller förändring i affärsmodell där fokus har flyttats från omsättningstillväxt till lönsamhetsoptimering.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett byggnadsföretag som bedriver byggnadsrörelse och därmed förenlig verksamhet, registrerat 2015. Som byggföretag är det typiskt att ha varierande omsättning beroende på projektcykler, medan soliditet är särskilt viktigt i en bransch med stora kapitalbehov och långa betalningsvillkor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade markant från 587 842 SEK till 807 586 SEK, en förbättring på 219 744 SEK (+37,4%). Denna starka resultatförbättring trots lägre omsättning indikerar förbättrad lönsamhet genom bättre marginaler, kostnadskontroll eller mer lönsamma projekt.

Soliditet: Soliditeten på 64,8% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet för byggföretag. Detta innebär att företaget har låg belåningsgrad och god kreditvärdighet, vilket ger stort handlingsutrymme för framtida investeringar och expansion.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 937 041 SEK till 2 558 543 SEK, en tillväxt på 621 502 SEK (+32,1%). Denna ökning kommer främst från årets vinst på 807 586 SEK, vilket visar att företaget successivt bygger upp sin kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 9 217 572 SEK till 8 624 920 SEK, en nedgång på 592 652 SEK (-6,8%). Denna minskning kan tyda på färre projekt, mindre projekt eller prispress, men den samtidiga resultatförbättringen visar att företaget har blivit mer effektivt i sin verksamhet.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 592 652 SEK kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida projektflöde
  • Förlitar sig på att bibehålla höga marginaler för att kompensera lägre omsättning

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 64,8% ger utrymme för expansion och investeringar
  • Förmåga att generera höga vinster trots lägre omsättning visar på effektiv verksamhet
  • Resultattillväxt på 37,4% indikerar god lönsamhetsutveckling
  • Tillgångstillväxt på 45,2% visar på kapacitetsutbyggnad som kan ge framtida tillväxt