1 456 755 SEK
Omsättning
▲ 20,8%
418 405 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 53%
46,5%
Soliditet
Mycket God
26,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-05

Substansvärdering

Tillgångar:803 852 SEK
Skulder:-429 671 SEK
Substansvärde:374 181 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla områden. Omsättningen har ökat med över 380 000 SEK på ett år, resultatet har mer än fördubblats sedan starten, och soliditeten på 46,5% är mycket stabil. Den kombinerade tillväxten i omsättning (+20,8%), resultat (+53,0%) och eget kapital (+28,2%) pekar på ett företag i en stark expansionsfas med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver bilverkstadsverksamhet, vilket innebär service, reparation och underhåll av fordon. Denna typ av verksamhet har vanligtvis stabila kundflöden och återkommande intäkter, vilket stämmer väl med den starka lönsamheten och tillväxten som visas i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 273 403 SEK till 418 405 SEK, en ökning med 145 002 SEK eller 53,0%. Denna fördubbling av resultatet sedan verksamhetsstarten visar effektiv kostnadskontroll och skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 46,5% är mycket god och betyder att nästan hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 291 962 SEK till 374 181 SEK, en tillväxt på 82 219 SEK eller 28,2%. Denna ökning beror främst på att årets starka resultat på 418 405 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 206 424 SEK till 1 589 933 SEK, en tillväxt på 383 509 SEK eller 20,8%. Detta visar en stark marknadsacceptans och ökad verksamhetsvolym sedan starten 2022.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan ställa krav på ytterligare investeringar i verktyg och utrustning för att bibehålla kapaciteten.
  • Som ett relativt ungt företag (startat 2022) finns en risk att den initiala tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt.
  • Branschen är konjunkturkänslig och en ekonomisk nedgång kan påverka efterfrågan på bilreparationer negativt.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 26,3% indikerar en mycket lönsam verksamhetsmodell med potential att generera avsevärt med likvida medel.
  • Stark tillgångstillväxt på 28,5% till 803 852 SEK visar på investeringar som kan ge kapacitet för ytterligare expansion.
  • Den exceptionella resultattillväxten på 53% visar att företaget effektivt omvandlar högre omsättning till vinst, vilket skapar förutsättningar för framtida investeringar eller utdelning.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med betydande förbättringar. Omsättningstillväxten på 20,8% kombinerat med resultattillväxten på 53,0% indikerar att företaget inte bara växer utan även blir mer lönsamt. Tillgångstillväxten på 28,5% visar på investeringar för framtiden, medan eget kapital-tillväxten på 28,2% stärker den finansiella stabiliteten. Sammanfattningsvis pekar alla trender mot ett mycket hälsosamt och expansivt företag.