4 901 476 SEK
Omsättning
▲ 69,2%
541 844 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 47,2%
47,4%
Soliditet
Mycket God
11,1%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-14

Substansvärdering

Tillgångar:1 514 175 SEK
Skulder:-797 064 SEK
Substansvärde:717 111 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med över 69% och resultatet med nästan 50%, vilket indikerar en mycket positiv utveckling där företaget inte bara växer snabbt utan också lyckas öka lönsamheten. Den höga soliditeten på 47,4% kombinerat med en vinstmarginal på 11,1% pekar på ett stabilt och lönsamt företag som befinner sig i en expansiv fas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggverksamhet, byggkonsultation, anläggningsarbete (särskilt inom betong och armering) samt fastighetsservice. Den snabba tillväxten i omsättning kan tyda på framgångsrika uppdrag inom dessa områden, sannolikt i Stockholmsregionen där byggsektorn är aktiv.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 368 136 SEK till 541 844 SEK, en ökning med 173 708 SEK eller 47,2%. Denna ökning, som är lägre än omsättningstillväxten i procent, kan tyda på investeringar eller kostnader kopplade till expansionen, men den absoluta vinsten är fortfarande hög.

Soliditet: En soliditet på 47,4% anses mycket stark och ligger långt över branschgenomsnittet. Det innebär att nästan hälften av företagets tillgångar är finansierade med eget kapital, vilket ger en god motståndskraft mot nedgångar och lättare tillgång till ytterligare finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 664 196 SEK till 717 111 SEK, en tillväxt på 52 915 SEK eller 8,0%. Ökningen är direkt kopplad till årets vinst på 541 844 SEK, vilket indikerar att en betydande del av vinsten har utdelats eller använts för andra ändamål.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 2 897 390 SEK till 4 901 476 SEK, en tillväxt på 2 004 086 SEK eller 69,2%. Detta visar en mycket stark expansion i verksamheten.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten i omsättning på 2 004 086 SEK kan ställa höga krav på operativ och finansiell styrning för att hantera ökad arbetsstyrka, materialanskaffning och kundfordringar.
  • En del av den höga vinsten på 541 844 SEK har inte återinvesterats i eget kapital, vilket kan begränsa möjligheten till självfinansierad tillväxt i framtiden.

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 69,2% visar ett starkt marknadsfäste och en förmåga att ta andelar i en konkurrensutsatt bransch.
  • Den höga vinstmarginalen på 11,1% indikerar en effektiv verksamhet med god prissättning och kostnadskontroll, vilket ger utrymme för framtida investeringar.