945 386 SEK
Omsättning
▲ 88,3%
162 073 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2,9%
76,2%
Soliditet
Mycket God
15,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:704 004 SEK
Skulder:-167 654 SEK
Substansvärde:536 350 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark tillväxtfas med en omsättningsökning på 88,3% och en soliditet på 76,2%, vilket indikerar en finansiellt sund utveckling. Den höga vinstmarginalen på 15,3% visar att företaget inte bara växer snabbt utan också lönsamt. Alla nyckeltal rör sig i rätt riktning, vilket pekar på ett välskött företag i en accelererande tillväxtperiod.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom teknik- och designutveckling av hårdvara, elektronik och mjukvara, samt konsultverksamhet inom liknande områden. Den snabba tillväxten i omsättning och behållna vinsten tyder på att företaget lyckats etablera sig på marknaden och leverera efterfrågade tjänster och produkter sedan registreringen 2019.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 157 493 SEK till 162 073 SEK, en ökning med 4 580 SEK. Även om ökningen är mer blygsam jämfört med omsättningen, visar den att företaget behåller lönsamheten trots en kraftig expansion.

Soliditet: Soliditeten på 76,2% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsgrad och finansiell stabilitet. Företaget finansieras i mycket stor utsträckning av eget kapital, vilket ger god motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 407 735 SEK till 536 350 SEK, en tillväxt på 128 615 SEK. Denna förbättring drivs främst av årets vinst som har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 667 181 SEK till 1 058 369 SEK, en ökning med 391 188 SEK eller 58,6%. Denna exceptionella tillväxt tyder på stark efterfrågan och framgångsrik verksamhetsutveckling.

Huvudrisker

  • Den kraftiga omsättningstillväxten på 88,3% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan kräva ytterligare investeringar.
  • Resultattillväxten på endast 2,9% är avsevärt lägre än omsättningstillväxten, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler i den expanderande verksamheten.

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 76,2% ger utrymme för framtida investeringar eller lån för att ytterligare driva på tillväxten utan att äventyra stabiliteten.
  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 1 058 369 SEK från 667 181 SEK visar en stark marknadsposition och potential för ytterligare expansion.
  • Den höga vinstmarginalen på 15,3% indikerar en lönsam affärsmodell med god prissättningskraft.

Trendanalys

Alla trender pekar på en stark förbättring: omsättning (+88,3%), resultat (+2,9%), eget kapital (+31,5%) och tillgångar (+23,9%). Den övergripande bilden är ett företag i accelererande tillväxt med bibehållen lönsamhet och förstärkt finansiell stabilitet.