8 559 000 SEK
Omsättning
▲ 206,1%
2 905 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 95,1%
36,8%
Soliditet
God
33,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:9 549 437 SEK
Skulder:-5 734 730 SEK
Substansvärde:2 339 737 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxtprestation med en omsättningstillväxt på över 200% och en nästan fördubbling av resultatet. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 581% indikerar en mycket stark kapitalbildning, troligen från den höga vinsten. Den höga vinstmarginalen på 33,6% tyder på en effektiv verksamhet med goda priser eller låga kostnader. Soliditeten på 36,8% är acceptabel men bör förbättras i takt med den snabba tillväxten för att bibehålla finansiell stabilitet. Företaget befinner sig i en stark expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver skogsentreprenadverksamhet, vilket typiskt innebär avverkning, skotning och transport av timmer åt skogsbolag. Den snabba tillväxten kan förklaras av en hög efterfrågan på skogsråvara, framgångsrika upphandlingar av större kontrakt eller expansion av maskinparken. Verksamheten är kapitalintensiv, vilket syns i den betydande tillgångstillväxten på 27,3% till 9,5 miljoner SEK, sannolikt på grund av investeringar i ny skogsmaskineri.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan och ökade från 1 489 000 SEK till 2 905 000 SEK, en ökning med 1 416 000 SEK eller 95,1%. Den höga vinsten är direkt kopplad till den starka omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 36,8% innebär att drygt en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Det är en förbättring jämfört med föregående år (4,6%) men kan fortfarande anses något lågt för en kapitalintensiv bransch. Den snabba tillväxten kräver noggrann övervakning av soliditeten.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 343 458 SEK till 2 339 737 SEK, en ökning med 1 996 279 SEK. Denna enorma tillväxt på 581,2% beror främst på att årets stora resultat på 2,9 miljoner SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 2 795 939 SEK till 8 620 469 SEK, en ökning med 5 824 530 SEK eller 206,1%. Detta visar att företaget har lyckats skaffa sig betydligt fler eller större uppdrag under året.

Huvudrisker

  • Den extremt snabba tillväxten kan vara svår att hantera operativt och kan sätta press på organisationens kapacitet och ledning.
  • En soliditet på 36,8%, trots en stor förbättring, innebär att större delen av tillgångarna (63,2%) finansieras med skulder, vilket medför finansiell risk och räntekostnader.
  • Verksamheten är sannolikt konjunkturkänslig och beroende av efterfrågan från ett begränsat antal stora skogsbolag.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 33,6% visar på en exceptionell lönsamhet som ger utrymme för framtida investeringar och att klara av konjunktursvängningar.
  • Den bevisade förmågan att mer än tredubbla omsättningen på ett år positionerar företaget starkt för att ta andelar på marknaden och konkurrera om stora kontrakt.
  • Den kraftiga kapitalbildningen stärker balansräkningen avsevärt och ger bättre förhandlingsposition gentemot banker och leverantörer.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar på en mycket stark förbättring: omsättning (+206,1%), resultat (+95,1%), eget kapital (+581,2%) och tillgångar (+27,3%). Detta skapar en bild av ett företag i en mycket kraftig expansion och profitabel tillväxtfas.