256 347 SEK
Omsättning
▲ 29,6%
27 294 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 229,2%
29,5%
Soliditet
God
10,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:117 677 SEK
Skulder:-82 932 SEK
Substansvärde:34 745 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxt med betydande förbättringar i lönsamhet och eget kapital, men samtidigt en oroande minskning av tillgångarna. Den höga vinstmarginalen på 10,7% och resultattillväxten på +229,2% indikerar effektiv verksamhetsstyrning, medan soliditeten på 29,5% är acceptabel men inte exceptionell. Motsättningen mellan stark resultatutveckling och minskade tillgångar tyder på en omstrukturering eller avveckling av tillgångar.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett mode- och konfektionsföretag baserat i Ystad som har verkat sedan 2013. Som ett handelsföretag inom modebranschen är det typiskt att ha omsättning som huvudsakligen består av försäljning av kläder och accessoarer, med varierande lageromsättning och säsongsbetonade fluktuationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 8 290 SEK till 27 294 SEK, en ökning på 229,2% som indikerar starkt förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 29,5% är acceptabel för ett handelsföretag och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med rimligt eget kapital i förhållande till tillgångarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 7 451 SEK till 34 745 SEK, en tillväxt på 366,3% som främst drivs av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 197 838 SEK till 256 347 SEK, en tillväxt på 29,6% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 22,8% från 152 358 SEK till 117 677 SEK vilket kan indikera avveckling av lager eller produktionskapacitet
  • Den snabba tillväxten i eget kapital och resultat kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Relativt låg omsättning på 256 347 SEK för ett etablerat företag sedan 2013

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 229,2% visar på effektiv kostnadskontroll och lönsamhetsförbättring
  • Hög vinstmarginal på 10,7% som överträffar många jämförbara företag i branschen
  • Betydande förbättring av eget kapital med 366,3% som stärker företagets finansiella stabilitet

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender inom lönsamhet och kapitalbildning men negativ trend inom tillgångsutveckling. Omsättningstillväxten på +29,6% kombinerat med resultattillväxt på +229,2% indikerar att företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt. Den dramatiska ökningen av eget kapital med +366,3% stärker balansräkningen, medan minskningen av tillgångar med -22,8% kan tyda på en strategisk omprioritering eller effektivisering.