2 074 000 SEK
Omsättning
▼ 14,2%
2 103 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 64,5%
64,2%
Soliditet
Mycket God
78,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:32 575 612 SEK
Skulder:-10 756 319 SEK
Substansvärde:17 369 293 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull ekonomisk bild med en mycket hög vinstmarginal men samtidigt kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat. Den starka soliditeten och tillväxten i eget kapital tyder på ett stabilt kapitalunderlag, men den dramatiska resultatnedgången på -64,5% indikerar allvarliga utmaningar i den operativa verksamheten. Företaget verkar genomgå en omvandling där kapitaltillgångar ökar trots minskad verksamhetsvolym.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver jordbruksrörelse, uthyrning av maskiner med förare, uthyrning av lokaler samt handel med värdepapper. Den breda verksamhetsprofilen med både operativa och finansiella verksamhetsgrenar förklarar den höga vinstmarginalen, som sannolikt drivs av värdepappershandel och uthyrningsverksamhet snarare än den traditionella jordbruksverksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 5 924 000 SEK till 2 103 000 SEK, en minskning med 3 821 000 SEK (-64,5%). Denna kraftiga nedgång trots hög vinstmarginal tyder på extraordinära händelser eller avveckling av verksamhetsdelar.

Soliditet: Soliditeten på 64,2% är mycket stark och visar att företaget har ett stabilt kapitalunderlag med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 14 899 291 SEK till 17 369 293 SEK, en tillväxt med 2 470 002 SEK (+16,6%). Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat tillförts kapitalet trots den minskade vinstnivån.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 255 123 SEK till 2 665 943 SEK, en nedgång med 589 180 SEK (-14,2%). Detta indikerar en betydande minskning av verksamhetsvolymen eller försäljningen.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 3 821 000 SEK (-64,5%) visar på allvarliga problem i den lönsamma verksamheten
  • Omsättningsminskning på 589 180 SEK (-14,2%) indikerar minskad marknadsnärvaro eller försäljningsvolym
  • Stor skillnad mellan omsättningsminskning och resultatnedgång tyder på att företaget kan ha förlorat en viktig inkomstkälla med hög marginal

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 64,2% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Eget kapital ökade med 2 470 002 SEK vilket stärker företagets finansiella stabilitet
  • Tillgångstillväxt på 5,3% visar att företaget fortsätter investera i sin tillgångsbas trots utmaningar
  • Mycket hög vinstmarginal på 78,9% indikerar att kärnverksamheten fortfarande är extremt lönsam när den väl genererar intäkter

Trendanalys

Blandade trender med tydlig polarisering: mycket negativ utveckling för omsättning (-14,2%) och resultat (-64,5%) men positiv utveckling för eget kapital (+16,6%) och tillgångar (+5,3%). Detta mönster tyder på en omstrukturering där företaget avvecklar eller minskar vissa verksamhetsgrenar samtidigt som det bygger upp sitt kapital och sina tillgångar.