58 138 000 SEK
Omsättning
▲ 91,1%
-1 624 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 299,5%
23%
Soliditet
God
−2,7%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:33 255 000 SEK
Skulder:-25 622 026 SEK
Substansvärde:7 632 688 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Strax efter räkenskapsårets slut, 2025-01-07, har ett av bolagets stora kunder, Serneke Sverige AB, inlett konkurs. Som resultat av detta har bolaget bokat upp en befarad kundförlust på 2.2mkr vilket motsvarar totala fordringarna som fanns mot Serneke vid utgången av 2024. Bolaget har ökat sin omsättning med 89% mot fg år. Den främsta orsaken till detta är flera stora projekt som dragit igång under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Serneke Sverige AB, ett av bolagets stora kunder, inledde konkurs den 7 januari 2025 vilket ledde till en befarad kundförlust på 2 200 000 SEK.
  • Bolaget har ökat sin omsättning med 89% jämfört med föregående år på grund av flera stora projekt som inleddes under året.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en kraftigt splittrad finansiell bild med exceptionell omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet och minskat eget kapital. Den dramatiska omsättningsökningen på 91% indikerar framgångsrik försäljningsverksamhet och etablering i stora projekt, men företaget lyckades inte omvandla denna tillväxt till vinst. Den negativa resultatutvecklingen på -299.5% och minskningen av eget kapital med 10.8% visar på betydande lönsamhetsutmaningar. Situationen förvärras ytterligare av kundförlusten från Sernekes konkurs, vilket direkt påverkar företagets finansiella ställning. Företaget befinner sig i en fas av snabb expansion men med bristande kostnadskontroll och ökad riskexponering.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett etablerat företag inom tillverkning och reparation av stålkonstruktioner, registrerat 1991, och är ett helägt dotterbolag till LM Solutions AB. Som stålkonstruktionsföretag är verksamheten typiskt projektbaserad med stora kundorder och långa betalningsvillkor, vilket förklarar säsongsvariationer och känslighet för större kundkonkurser.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades kraftigt från en vinst på 814 000 SEK till en förlust på 1 624 000 SEK, en negativ förändring på 2 438 000 SEK. Denna försämring beror delvis på den befarade kundförlusten från Serneke på 2 200 000 SEK.

Soliditet: Soliditeten på 23.0% är acceptabel för branschen men visar en försämring från föregående år. Detta indikerar att företaget fortfarande har en grundläggande finansiell stabilitet trots årets förlust.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 8 556 608 SEK till 7 632 688 SEK, en minskning med 923 920 SEK. Denna minskning är en direkt följd av årets förlustresultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 30 606 757 SEK till 59 455 614 SEK, en ökning med 28 848 857 SEK eller 91.1%. Denna exceptionella tillväxt orsakades av flera stora projekt som inleddes under året.

Huvudrisker

  • Kundkoncentrationsrisk uppstod genom Sernekes konkurs med en förlust på 2 200 000 SEK som direkt påverkade resultatet.
  • Bristande lönsamhet trots kraftig omsättningstillväxt indikerar problem med kostnadskontroll eller prissättning.
  • Minskande eget kapital på 923 920 SEK begränsar företagets finansiella handlingsutrymme.
  • Hög tillgångstillväxt på 24.2% kan tyda på ökade investeringar som inte genererat avkastning.

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 91.1% visar på stark marknadsposition och förmåga att attrahera stora projekt.
  • Tillgångstillväxt på 24.2% till 33 255 000 SEK indikerar kapacitetsutbyggnad för framtida verksamhet.
  • Etablerad verksamhet sedan 1991 med erfarenhet av att hantera cykliska variationer i stålkonstruktionsbranschen.
  • Stöd från moderbolaget LM Solutions AB kan ge finansiell stabilitet under utmanande perioder.