6 109 895 SEK
Omsättning
▲ 2%
404 042 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 48%
70,4%
Soliditet
Mycket God
6,6%
Vinstmarginal
Stabil
310 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-16

Substansvärdering

Tillgångar:3 254 847 SEK
Skulder:-824 122 SEK
Substansvärde:1 751 407 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabila grundförhållanden men oroande resultatutveckling. Den höga soliditeten och ökade eget kapital ger finansiell stabilitet, men den kraftiga resultatnedgången på 48% trots marginell omsättningsökning indikerar effektivitetsproblem eller ökade kostnader. Företaget verkar vara ett etablerat smidesföretag som behöver adressera lönsamhetsutmaningar för att säkra långsiktig hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat smidesföretag inom byggbranschen som har varit verksamt sedan 2011. Som typiskt för smidesföretag handlar verksamheten om specialtillverkning och montering av smidesprodukter, vilket ofta innebär projektbaserad verksamhet med varierande lönsamhet beroende på materialpriser och projekteffektivitet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 777 651 SEK till 404 042 SEK, en minskning på 373 609 SEK. Denna dramatiska nedgång på 48% trots ökad omsättning indikerar betydande lönsamhetsproblem.

Soliditet: Soliditeten på 70.4% är exceptionellt stark och visar att företaget har låg belåningsgrad och god finansieringsstyrka, vilket ger goda förutsättningar att hantera ekonomiska utmaningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 600 664 SEK till 1 751 407 SEK, en tillväxt på 150 743 SEK. Denna ökning beror troligen på att delar av årets resultat har kapitaliserats trots det sämre resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 5 990 430 SEK till 6 109 895 SEK, en tillväxt på 2.0%. Denna blygsamma ökning visar att företaget behåller sin kundbas men inte expanderar marknadsandelar.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 48% trots ökad omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskande tillgångar från 3 302 988 SEK till 3 254 847 SEK kan tyda på nedskärningar eller försämrad kapacitet
  • Vinstmarginalen på 6.6% är låg för ett specialiserat smidesföretag och visar på effektivitetsbrister

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 70.4% ger utrymme för investeringar eller expansion
  • Stabil kundbas med ökad omsättning till 6 109 895 SEK visar på efterfrågan på företagets tjänster
  • Ökning av eget kapital med 150 743 SEK till 1 751 407 SEK stärker företagets finansiella grund