661 000 SEK
Omsättning
▲ 111,9%
2 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 102,3%
23,3%
Soliditet
God
0,3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:574 312 SEK
Skulder:-440 400 SEK
Substansvärde:133 912 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark omsättningstillväxt på över 100% men kämpar fortfarande med lönsamhet. Den dramatiska omsättningsökningen från 299 010 SEK till 657 967 SEK indikerar en betydande expansion av verksamheten, medan resultatet på 2 000 SEK visar att företaget precis har nått break-even efter en förlust föregående år. Soliditeten på 23,3% är acceptabel men inte stark, vilket tyder på att företaget kan behöva stärka sin kapitalbas för att stödja den snabba tillväxten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver måleriarbeten och byggtjänster, en verksamhet som typiskt kräver investeringar i material och utrustning samt har varierande projektstorlekar. Branschen är konjunkturkänslig och konkurrensutsatt, vilket gör lönsamhet utmanande trots goda omsättningsmöjligheter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från en förlust på -88 000 SEK till en vinst på 2 000 SEK. Denna förbättring med 90 000 SEK visar att företaget har lyckats kontrollera kostnaderna bättre i samband med den stora omsättningsökningen.

Soliditet: Soliditeten på 23,3% innebär att cirka en fjärdedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för ett tillväxtföretag men indikerar samtidigt ett betydande skuldbelopp.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 1 711 SEK från 132 201 SEK till 133 912 SEK, en tillväxt på 1,3%. Denna måttliga ökning reflekterar den blygsamma vinsten efter tidigare förluster.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt med 358 957 SEK från 299 010 SEK till 657 967 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 111,9%. Detta indikerar en betydande expansion av verksamheten och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den extremt låga vinstmarginalen på 0,3% visar sårbarhet för prispress och kostnadsökningar
  • Den snabba tillväxten kräver ökade rörelsekapitalbehov som kan pressa likviditeten
  • Skuldsättningen är relativt hög med en soliditet på 23,3%, vilket begränsar finansiell flexibilitet

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 111,9% visar stark marknadsposition och försäljningsframgång
  • Vändningen från förlust till vinst indikerar förbättrad kostnadskontroll och operativ effektivitet
  • Tillgångstillväxten på 19,9% till 574 312 SEK visar kapacitetsutbyggnad som kan stödja framtida verksamhet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar förbättringstrender: omsättning (+111,9%), resultat (+102,3%), eget kapital (+1,3%) och tillgångar (+19,9%). Den starka omsättningstillväxten kombinerad med resultatförbättring indikerar en positiv utvecklingsfas, men den låga vinstmarginalen kvarstår som en utmaning.