2 255 643 SEK
Omsättning
▲ 40,8%
213 009 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 12,9%
40,7%
Soliditet
Mycket God
9,4%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:844 063 SEK
Skulder:-500 575 SEK
Substansvärde:343 488 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxtfas med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med över 40%, resultatet med nästan 13%, och det egna kapitalet har nästan fördubblats. Den höga soliditeten på 40,7% kombinerat med en stabil vinstmarginal på 9,4% indikerar ett välskött företag som effektivt omvandlar omsättningstillväxt till lönsamhet och stärkt finansiell ställning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver golv- och beläggningsarbeten, en verksamhet som typiskt är projektbaserad och kräver investeringar i material och utrustning. Branschen är ofta konjunkturkänslig men kan dra nytta av bygg- och renoveringsboomar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 188 718 SEK till 213 009 SEK, en ökning med 24 291 SEK eller 12,9%. Företaget lyckas alltså generera högre vinst trots den snabba omsättningstillväxten.

Soliditet: En soliditet på 40,7% är mycket god och placerar företaget i en finansiellt stabil position. Det innebär att nästan hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger ett lågt belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Det egna kapitalet stärktes avsevärt från 174 843 SEK till 343 488 SEK, en ökning med 168 645 SEK eller 96,5%. Denna fördubbling kan huvudsakligen förklaras av att årets vinst på 213 009 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 602 505 SEK till 2 255 643 SEK, en stark tillväxt på 653 138 SEK eller 40,8%. Detta visar på framgångsrik försäljning och ett växande kundunderlag.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten i omsättning och tillgångar kräver noggrann hantering av rörelsekapital och kundfordringar för att undvika likviditetsproblem.
  • Som ett relativt ungt företag (registrerat 2021) finns en risk att den nuvarande höga tillväxttakten är svår att upprätthålla på lång sikt, särskilt i en konjunkturkänslig bransch.

Möjligheter

  • Den exceptionella tillgångstillväxten på 75,9% till 844 063 SEK indikerar investeringar som kan ligga till grund för ytterligare expansion och kapacitetsutökning.
  • Den starka lönsamheten med en vinstmarginal på 9,4% ger goda förutsättningar att självfinansiera framtida tillväxt och ytterligare stärka balansräkningen.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar entydigt på en stark förbättring: omsättning (+40,8%), resultat (+12,9%), eget kapital (+96,5%) och tillgångar (+75,9%). Företaget befinner sig i en accelererad tillväxtfas med ökad lönsamhet och avsevärt förbättrad finansiell styrka.