3 989 000 SEK
Omsättning
▲ 4,5%
374 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 36%
105%
Soliditet
Mycket God
9,4%
Vinstmarginal
Stabil
225 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-20

Substansvärdering

Tillgångar:1 149 636 SEK
Skulder:-90 169 SEK
Substansvärde:1 082 805 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har inga väsentliga händelser att rapportera.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med förbättrad lönsamhet och ökad omsättning trots en minskning av totala tillgångar. Den starka soliditeten på 105% indikerar ett mycket stabilt kapitalunderlag. Resultatökningen med 36% är imponerande och visar på effektiviserade verksamheter eller förbättrade marginaler. Minskande tillgångar kombinerat med ökande eget kapital tyder på en aktiv förvaltning av balansräkningen.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat detaljhandelsföretag grundat 1985 som säljer väskor, lädervaror, käppar och paraplyer. Med säte i Göteborg verkar företaget i en nischad marknad med produkter som ofta har höga kvalitets- och prispunkter, vilket kan förklara den goda vinstmarginalen på 9,3%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från 275 000 SEK till 374 000 SEK, en ökning med 99 000 SEK eller 36%, vilket indikerar starkt förbättrade operationella marginaler eller kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 105,0% är exceptionellt stark och visar att företaget har mer eget kapital än skulder, vilket ger mycket god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 990 381 SEK till 1 082 805 SEK, en tillväxt på 92 424 SEK eller 9,3%, vilket främst drivs av årets starka resultat och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 817 196 SEK till 3 994 110 SEK, en tillväxt på 4,5% som visar på en stabil kundbas och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Minskande tillgångar från 1 213 644 SEK till 1 149 636 SEK (-5,3%) kan indikera nedskärningar i lager eller investeringar som kan begränsa framtida tillväxt
  • Begränsad skalfördelar med en omsättning under 4 miljoner SEK kan utmana konkurrenskraften mot större aktörer
  • Nischad produktportfölj gör företaget sårbart för förändringar i konsumenttrender inom accessoarmarknaden

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 105% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan behov av extern finansiering
  • Hög vinstmarginal på 9,3% i kombination med positiv resultattillväxt på 36% visar på en hållbar affärsmodell
  • Ökad omsättning till 3 994 110 SEK närmar sig 4 miljoner SEK-milstolpen som kan öppna för nya affärsmöjligheter