1 924 868 SEK
Omsättning
▲ 10,6%
286 220 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3,3%
17,2%
Soliditet
Stabil
14,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 442 955 SEK
Skulder:-6 788 579 SEK
Substansvärde:1 449 249 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning, resultat och eget kapital. Den höga vinstmarginalen på 14,5% indikerar effektiv verksamhetsstyrning. Soliditeten på 17,2% är dock relativt låg för en fastighetssektor, vilket pekar på en betydande skuldsättning. Den marginella minskningen av tillgångarna (-0,1%) kan tyda på avskrivningar eller försäljning av tillgångar. Överlag befinner sig företaget i en stabil tillväxtfas med god lönsamhet men med utmaningar kring kapitalstrukturen.

Företagsbeskrivning

Bolaget äger och förvaltar fastigheter samt utvecklar befintlig verksamhet, vilket är en kapitalintensiv verksamhet med långsiktiga investeringar. Den höga vinstmarginalen är typisk för välskött fastighetsförvaltning där hyresintäkter genererar stabila kassaflöden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 277 069 SEK till 286 220 SEK, en ökning på 3,3%, vilket visar att företaget lyckas öka lönsamheten trots ökad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 17,2% är låg och indikerar en hög belåningsgrad, vilket är vanligt i fastighetsbranschen men medför finansiell risk vid räntehöjningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 219 173 SEK till 1 449 249 SEK, en tillväxt på 18,9%, främst driven av årets resultat och eventuellt insättning av nytt kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 741 216 SEK till 1 968 539 SEK, en tillväxt på 10,6%, vilket indikerar en expansion av verksamheten eller högre hyresintäkter.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 17,2% gör företaget sårbart för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Tillgångarna minskade marginellt från 8 453 718 SEK till 8 442 955 SEK, vilket kan indikera avskrivningar eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 10,6% visar på expanderande verksamhet
  • Hög vinstmarginal på 14,5% indikerar effektiv kostnadskontroll och lönsam verksamhet
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 18,9% stärker företagets finansiella bas

Trendanalys

Omsättningen visar en stark uppåtgående trend med en betydande ökning från 2022 till 2023 och en fortsatt tillväxt 2024, vilket indikerar en positiv försäljningsutveckling. Resultatet efter finansnetto har däremot haft en mer ostadig utveckling med en tydlig topp 2022 följd av en nedgång, och trots en liten uppgång 2024 ligger vinsten fortfarande lägre än 2022. Detta resulterar i en tydligt fallande vinstmarginal, vilket innebär att vinsten inte håller jämna steg med omsättningstillväxten. Eget kapital har ökat stadigt varje år, vilket tillsammans med den förbättrade soliditeten visar på en starkare kapitalstruktur. Tillgångarna har varit relativt oförändrade, vilket tyder på att företaget blivit mer effektivt med sina resurser. Framtida utmaningar ligger i att återfå en högre lönsamhet som matchar omsättningstillväxten.