2 995 619 SEK
Omsättning
▼ 38,7%
214 784 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 61,1%
9%
Soliditet
Låg
7,1%
Vinstmarginal
Stabil
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-27

Substansvärdering

Tillgångar:2 783 086 SEK
Skulder:-2 532 917 SEK
Substansvärde:250 169 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med kraftiga nedgångar inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har minskat med 38,7%, resultatet med 61,1% och eget kapital med 52,2% jämfört med föregående år. Den låga soliditeten på 9,0% indikerar en utsatt finansiell position. Trots den svaga utvecklingen genererar företaget fortfarande positivt resultat, vilket visar på en viss operativ förmåga även under utmanande förhållanden.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom mark- och byggentreprenad med säte i Vallentuna. Branschen är typiskt projektbaserad och konjunkturkänslig, vilket kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning och resultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 551 847 SEK till 214 784 SEK, en minskning med 337 063 SEK eller 61,1%. Den procentuellt större resultatminskningen jämfört med omsättningsminskningen indikerar lägre marginaler eller oförändrade fasta kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 9,0% är mycket låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta begränsar företagets möjligheter att ta på sig ny finansiering och ökar sårbarheten vid obetalda kundfordringar eller oväntade kostnader.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 523 386 SEK till 250 169 SEK, en reduktion med 273 217 SEK. Denna minskning beror främst på det sämre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 5 361 099 SEK till 3 015 619 SEK, en minskning med 2 345 480 SEK eller 38,7%. Detta tyder på färre eller mindre projekt under året.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 9,0% skapar sårbarhet för obetalda kundfordringar och oförutsedda kostnader
  • Kraftig omsättningsminskning med 2 345 480 SEK indikerar potentiell förlust av kunder eller projekt
  • Resultatnedgång med 337 063 SEK visar på tryckta marginaler i en konkurrensutsatt bransch
  • Minskande eget kapital med 273 217 SEK försvagar företagets finansiella stabilitet

Möjligheter

  • Positivt resultat på 214 784 SEK trots svåra förhållanden visar på operativ kompetens
  • Befintlig verksamhet med 2 783 086 SEK i tillgångar ger en grund att bygga vidare på
  • Stabil vinstmarginalklassificering trots utmaningar indikerar robust affärsmodell
  • Erfarenhet från tidigare år med högre omsättning (5 361 099 SEK) visar på kapacitet för tillväxt