1 116 000 SEK
Omsättning
▲ 6,7%
258 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 47,4%
94%
Soliditet
Mycket God
23,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-24

Substansvärdering

Tillgångar:2 445 224 SEK
Skulder:-147 656 SEK
Substansvärde:2 271 697 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med starka förbättringar på samtliga nyckeltal. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 23,1% kombinerat med en soliditet på 94,0% indikerar ett mycket effektivt och stabilt företag. Resultattillväxten på +47,4% är särskilt imponerande och visar att företaget inte bara ökar sin omsättning utan också förbättrar sin lönsamhet avsevärt. Företaget befinner sig i en stark tillväxtfas med god ekonomisk hälsa.

Företagsbeskrivning

Bolaget utför städtjänster och entreprenader inom mark- och anläggning med säte i Sala. Den höga vinstmarginalen är anmärkningsvärd för detta typ av verksamhet och tyder på specialiserade tjänster, effektiv kostnadskontroll eller unika konkurrensfördelar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 175 000 SEK till 258 000 SEK, en ökning på 47,4% som indikerar stark kostnadseffektivitet och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 94,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder, vilket ger stor finansiell stabilitet och låg risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 2 266 878 SEK till 2 271 697 SEK (+0,2%), där resultatet på 258 000 SEK delvis har använts för andra ändamål än kapitalförstärkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 046 254 SEK till 1 116 000 SEK, en tillväxt på 6,7% som visar en stabil kundbas och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Den mycket höga soliditeten kan indikera en försiktig tillväxtstrategi med risk för underinvestering i framtida expansion
  • Relativt låg omsättningstillväxt jämfört med resultattillväxt kan tyda på begränsad marknadsutveckling

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal ger utrymme för investeringar i expansion eller prissänkningar för att ta marknadsandelar
  • Stark balansräkning med 2 271 697 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för att finansiera tillväxt utan extern finansiering
  • Resultattillväxt på +47,4% visar på en mycket effektiv verksamhet med potential att skalas upp

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+6,7%), resultat (+47,4%), eget kapital (+0,2%) och tillgångar (+3,8%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar ett företag i stark tillväxtfas med ökad effektivitet och stabil finansiell utveckling.