1 926 000 SEK
Omsättning
▲ 6,6%
1 224 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 41,3%
76%
Soliditet
Mycket God
62,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
900 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-18

Substansvärdering

Tillgångar:6 955 756 SEK
Skulder:-1 697 048 SEK
Substansvärde:5 258 708 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på de flesta nyckeltal. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 62,9% tillsammans med en soliditet på 76,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Resultattillväxten på +41,3% är särskilt imponerande och visar på effektiv förvaltning. Den begränsade tillgångstillväxten (+0,6%) kan tyda på en konservativ tillväxtstrategi eller att företaget fokuserar på att optimera befintliga tillgångar snarare än expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver förvaltning av fastigheter, värdepapper och aktier med säte i Landskrona. Denna typ av förvaltningsverksamhet genererar typiskt sett stabila inkomster från hyresintäkter och kapitalvinster, vilket förklarar den höga vinstmarginalen och soliditeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 866 000 SEK till 1 224 000 SEK, en ökning med 358 000 SEK eller 41,3%, vilket indikerar starkt förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 76,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital växte från 4 891 141 SEK till 5 258 708 SEK, en ökning med 367 567 SEK eller 7,5%, vilket främst kan tillskrivas det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 805 919 SEK till 1 940 753 SEK, en tillväxt på 6,6% som visar en stabil utveckling i intäktsgenereringen.

Huvudrisker

  • Begränsad tillgångstillväxt på endast 0,6% kan indikera låg investeringsaktivitet som kan begränsa framtida tillväxt
  • Företagets verksamhet är sannolikt känslig för konjunktursvängningar på fastighets- och finansmarknader

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 41,3% visar på effektiv förvaltning och god lönsamhet
  • Mycket hög soliditet på 76,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stadig omsättningstillväxt på 6,6% indikerar hållbar verksamhetsutveckling

Trendanalys

Alla trender visar förbättring: omsättning (+6,6%), resultat (+41,3%), eget kapital (+7,5%) och tillgångar (+0,6%). Den exceptionellt starka resultattillväxten kombinerat med hög soliditet och vinstmarginal pekar på ett mycket välskött företag med goda framtidsutsikter.