240 000 SEK
Omsättning
▲ 16,5%
95 634 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 8,6%
15,8%
Soliditet
Stabil
39,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 684 674 SEK
Skulder:-1 409 631 SEK
Substansvärde:232 043 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning, resultat och eget kapital, men samtidigt en oroande minskning av tillgångarna. Den mycket höga vinstmarginalen på 39,9% indikerar effektiv verksamhetsstyrning, medan den låga soliditeten på 15,8% pekar på ett betydande skuldbelägg. Företaget verkar vara i en fas där lönsamheten förbättras men med en omstrukturering av balansräkningen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet med att äga och förvalta fast och lös egendom, vilket typiskt genererar hyresintäkter och eventuella vinster vid försäljning av tillgångar. Den höga vinstmarginalen är karakteristisk för fastighetsförvaltning med låga rörliga kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 88 076 SEK till 95 634 SEK, en ökning på 8,6%, vilket indikerar en god lönsamhetsutveckling trots ökad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 15,8% är låg och indikerar ett högt skuldbelägg, vilket gör företaget sårbart för räntehöjningar och värdefall på tillgångarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 174 434 SEK till 232 043 SEK, en tillväxt på 33,0%, vilket främst drivs av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 206 000 SEK till 240 000 SEK, en tillväxt på 16,5%, vilket visar en stark förbättring av intäktsunderlaget.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 15,8% skapar finansiell sårbarhet vid oförutsedda händelser.
  • Tillgångarna minskade med 5,8% från 1 788 908 SEK till 1 684 674 SEK, vilket kan indikera försäljning av tillgångar eller värdenedsättning.
  • Högt skuldbelägg begränsar företagets möjligheter till ytterligare investeringar utan att kapitalstrukturen försämras ytterligare.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 39,9% visar på effektiv kostnadskontroll och stark lönsamhet i kärnverksamheten.
  • Stark tillväxt i eget kapital med 33,0% förbättrar företagets finansiella styrka på lång sikt.
  • Positiv utveckling i både omsättning (+16,5%) och resultat (+8,6%) pekar på en hälsosam verksamhetsutveckling.