3 024 000 SEK
Omsättning
▲ 47,1%
1 024 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 15,1%
0,3%
Soliditet
Mycket Låg
33,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 157 628 SEK
Skulder:-5 073 061 SEK
Substansvärde:827 152 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har investerat i nya anläggningstillgångar för att stärka sin position på marknaden
  • Betydande expansion av tillgångar från 3 120 426 SEK till 7 157 628 SEK under räkenskapsåret

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och lönsamhet under räkenskapsåret 2022. Med en omsättningstillväxt på 47,1% och en resultattillväxt på 15,1% har bolaget expanderat kraftigt samtidigt som det behållit en mycket hög lönsamhet. Den mest anmärkningsvärda förändringen är tillgångstillväxten på 129,4%, vilket indikerar betydande investeringar i anläggningstillgångar. Trots den imponerande tillväxten är soliditeten extremt låg på 0,3%, vilket skapar en spännande men potentiellt riskfylld finansieringsstruktur.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom mark- och anläggningsarbeten med grävmaskin samt uthyrning av personal, en verksamhet som kräver betydande investeringar i maskiner och utrustning. Denna branschkaraktär förklarar de stora tillgångsinvesteringarna och den kapitalintensiva verksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 890 000 SEK till 1 024 000 SEK, en ökning med 134 000 SEK eller 15,1%. Den höga vinstmarginalen på 33,9% indikerar effektiv kostnadskontroll trots snabb tillväxt.

Soliditet: Soliditeten på 0,3% är extremt låg och indikerar att företaget är mycket högt belånat. Detta är ovanligt med tanke på den höga lönsamheten och kan tyda på att stora lån tagits för att finansiera tillgångsinvesteringarna.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 423 947 SEK till 827 152 SEK, en ökning med 403 205 SEK eller 95,1%. Denna kraftiga ökning beror främst på att årets vinst har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 055 708 SEK till 3 023 869 SEK, en tillväxt på 968 161 SEK eller 47,1%. Denna starka omsättningstillväxt visar att företaget har lyckats expandera sin verksamhet avsevärt.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,3% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Hög belåning kan begränsa företagets möjlighet att ta ytterligare lån för framtida investeringar
  • Snabb tillväxt kan leda till likviditetsutmaningar trots god lönsamhet

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 33,9% ger goda förutsättningar för framtida kapitalackumulering
  • Stark tillväxt inom alla nyckeltal visar på god marknadsposition och konkurrenskraft
  • Nya investeringar i anläggningstillgångar kan ge kapacitet för ytterligare expansion och ökad produktivitet

Trendanalys

Alla trender visar stark förbättring: omsättning (+47,1%), resultat (+15,1%), eget kapital (+95,1%) och tillgångar (+129,4%). Denna konsekventa tillväxt över alla nyckeltal indikerar en mycket positiv utveckling, men den extremt låga soliditeten kräver noggrann uppföljning.