1 198 000 SEK
Omsättning
▲ 47,9%
218 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 156,5%
54%
Soliditet
Mycket God
21,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 830 964 SEK
Skulder:-842 233 SEK
Substansvärde:988 731 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Väsentliga händelser som har inträffat under räkenskapsåret är att oroliighterna som bröt ut 2022 i Öst har inte påverkat bolagets försäljning negativt utan bolaget har istället haft en positiv försäljningsutveckling under året, främst beroende på ökad efterfrågan på bolagets hårdvaror, vilken i sin tur förklarar den ökade omsättningen under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Oroligheterna i Östuropa som bröt ut 2022 har inte påverkat företagets försäljning negativt utan tvärtom lett till ökad efterfrågan på bolagets hårdvaror.
  • Den ökade efterfrågan på hårdvaruprodukter är den främsta förklaringen till den starka omsättningstillväxten under 2023.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark prestation med exceptionell tillväxt i både omsättning och resultat. Trots en minskning av totala tillgångar har företaget ökat sitt eget kapital avsevärt och uppvisar en mycket hög vinstmarginal på 21,2%. Den höga soliditeten på 54,0% indikerar ett stabilt kapitalunderlag. Företaget verkar ha kapitaliserat på ökad efterfrågan i sin bransch och har lyckats omvandla detta till lönsam tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med AV-produkter (audiovisuella produkter) främst genom sitt intresseföretag Digital Video Tools i Stockholm AB. Verksamheten är inriktad på hårdvaruförsäljning inom AV-sektorn, vilket förklarar den starka försäljningsutvecklingen under 2023.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 85 000 SEK till 218 000 SEK, en ökning med 133 000 SEK eller 156,5%. Denna fördubbling av vinsten visar att företaget inte bara ökar försäljningen utan också lyckas behålla en hög lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 54,0% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 770 425 SEK till 988 731 SEK, en tillväxt på 218 306 SEK. Denna ökning är nära identisk med årets resultat (218 000 SEK), vilket indikerar att vinsten huvudsakligen har tillfört det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 809 952 SEK till 1 029 980 SEK, en tillväxt på 220 028 SEK eller 27,2%. Denna betydande ökning indikerar stark marknadsacceptans och ökad efterfrågan på företagets produkter.

Huvudrisker

  • Totala tillgångar minskade med 228 353 SEK från 2 059 317 SEK till 1 830 964 SEK, vilket kan indikera en omstrukturering av balansräkningen eller minskade omsättningstillgångar.
  • Företagets framgång verkar delvis bero på externa faktorer (ökad efterfrågan p.g.a. geopolitisk osäkerhet) som kan vara tillfälliga och svåra att upprätthålla långsiktigt.
  • Koncentration på hårdvaruförsäljning kan göra företaget sårbart för tekniska förändringar eller försäljningscykler inom AV-branschen.

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 156,5% visar på stark operativ effektivitet och god kostnadskontroll.
  • Mycket hög vinstmarginal på 21,2% indikerar att företaget har starka prissättningsmöjligheter och konkurrensfördelar.
  • Eget kapital ökade med 218 306 SEK till 988 731 SEK, vilket ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion.
  • Omsättningstillväxt på 27,2% till 1 029 980 SEK visar på stark marknadsposition och ökad kundbas.