1 491 381 SEK
Omsättning
▲ 21,3%
17 137 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 84,7%
67%
Soliditet
Mycket God
1,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:506 085 SEK
Skulder:-169 003 SEK
Substansvärde:337 082 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull utveckling med stark omsättningstillväxt men kraftigt fallande lönsamhet. Den höga soliditeten ger en viss finansiell stabilitet, men den dramatiska resultatnedgången på -84,7% indikerar allvarliga lönsamhetsproblem trots ökad försäljning. Minskande tillgångar kombinerat med ökad omsättning tyder på förbättrad kapacitetsutnyttjning men också på att företaget kanske har sålt av tillgångar för att finansiera verksamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver plåtslageriverksamhet i Nordvästra Skåne från hyrda lokaler i Ljungbyhed. Som ett etablerat företag (registrerat 2012) verkar det inom en traditionell tillverkningssektor med typiskt höga material- och arbetskostnader, vilket förklarar den låga vinstmarginalen på 1,1%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 111 767 SEK till 17 137 SEK, en minskning på 84,7% som indikerar att kostnaderna har ökat betydligt snabbare än omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 67,0% är mycket stark och visar att företaget har en god kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger finansiell stabilitet trots lönsamhetsutmaningarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 323 514 SEK till 337 082 SEK, en blygsam tillväxt på 4,2% som främst drivs av årets resultat på 17 137 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 246 160 SEK till 1 502 082 SEK, en positiv tillväxt på 21,3% som visar att företaget lyckats öka sin försäljning avsevärt.

Huvudrisker

  • Kritisk lönsamhetsförsämring med vinstmarginal på endast 1,1% trots ökad omsättning
  • Kostnadsökningar som äter upp omsättningstillväxten helt
  • Minskande tillgångar från 577 952 SEK till 506 085 SEK kan indikera avveckling av produktionskapacitet

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 21,3% visar att efterfrågan finns på marknaden
  • Mycket hög soliditet på 67,0% ger god finansiell buffert för att hantera kriser
  • Eget kapital på 337 082 SEK ger möjlighet till investeringar för att förbättra lönsamheten

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig positiv trend med en stark återhämtning de senaste tre åren, från 1 036 968 SEK 2022 till 1 491 381 SEK 2024, vilket indikerar en betydande försäljningstillväxt. Resultatet efter finansnetto har dock försämrats kraftigt från en topp på 111 767 SEK 2023 till endast 17 137 SEK 2024, trots den högre omsättningen. Detta avspeglas i den kraftigt fallande vinstmarginalen från 10 % till 1,1 %, vilket tyder på stigande kostnader eller sämre lönsamhet. Företagets finansiella styrka har förbättrats avsevärt med en soliditet som stigit från 45 % till 67 %, och eget kapital som vuxit stadigt, vilket visar på en bättre kapitalstruktur och minskat beroende av lån. Den samlade bilden är att företaget har växt men med en oroande försämring av lönsamheten, vilket kan utmana framtida hållbarhet om trenden inte vänder.