1 384 000 SEK
Omsättning
▲ 0,7%
351 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 23,5%
0,8%
Soliditet
Mycket Låg
25,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
240 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-15

Substansvärdering

Tillgångar:1 261 367 SEK
Skulder:-110 489 SEK
Substansvärde:487 771 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabil omsättning men kraftigt sjunkande lönsamhet. Omsättningen har ökat marginellt med 0,7% till 1 383 501 SEK, vilket indikerar en stabil kundbas, men resultatet har rasat med 23,5% till 351 000 SEK. Den mycket höga vinstmarginalen på 25,3% är fortfarande imponerande men i nedåtgående trend. Tillgångarna och eget kapital växer, vilket visar på fortsatt investeringar i verksamheten. Företaget verkar vara etablerat sedan 2015 men möter utmaningar med att bibehålla lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom fysioterapi med säte i Stockholm. Som tjänsteföretag inom hälso- och sjukvård är det typiskt att ha höga personalrelaterade kostnader och att lönsamheten starkt påverkas av produktivitetsnivåer och kostnadskontroll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 459 000 SEK till 351 000 SEK (-108 000 SEK), vilket indikerar ökade kostnader eller lägre produktivitet som påverkat lönsamheten avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 0,8% är extremt låg och indikerar en mycket hög belåningsgrad. Detta är en betydande riskfaktor och visar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 475 662 SEK till 487 771 SEK (+12 109 SEK), vilket främst beror på att årets resultat tillförts kapitalet trots den nedgång som skett.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 1 374 621 SEK till 1 383 501 SEK (+0,7%), vilket visar på en stabil verksamhet med bibehållen kundbas trots den svaga tillväxten.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,8% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Kraftig resultatnedgång med 23,5% visar på problem med kostnadskontroll eller lägre produktivitet
  • Hög belåningsgrad begränsar företagets möjligheter till ytterligare investeringar och expansion

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 25,3% trots nedgång visar att affärsmodellen är grundläggande lönsam
  • Tillgångstillväxt på 6,6% till 1 261 367 SEK indikerar fortsatta investeringar i verksamheten
  • Stabil omsättning på över 1,3 miljoner SEK visar på en etablerad kundbas i Stockholmsregionen

Trendanalys

Omsättningstillväxt: +0.7% (FÖRBÄTTRING) - marginell förbättring men fortfarande mycket låg tillväxt; Resultattillväxt: -23.5% (FÖRSÄMRING) - kraftig försämring som kräver omedelbar uppmärksamhet; Eget kapital tillväxt: +2.5% (FÖRBÄTTRING) - positiv utveckling men i långsam takt; Tillgångstillväxt: +6.6% (FÖRBÄTTRING) - starkaste tillväxtområdet som visar på investeringar i verksamheten