1 306 000 SEK
Omsättning
▲ 18,8%
526 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 26,2%
59%
Soliditet
Mycket God
40,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
225 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-25

Substansvärdering

Tillgångar:1 380 669 SEK
Skulder:-566 119 SEK
Substansvärde:814 550 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och balansräkning men samtidigt en markant försämring av lönsamheten. Omsättningen har ökat med 18,8% till 1,3 miljoner SEK, vilket indikerar en framgångsrik försäljningsutveckling. Tillgångarna har vuxit kraftigt med 59,2%, vilket tyder på betydande investeringar eller ökade omsättningstillgångar. Det egna kapitalet har stärkts avsevärt med 38,3% till 814 550 SEK, främst genom årets resultat. Den mest anmärkningsvarda förändringen är dock resultatets nedgång med 26,2% till 526 000 SEK trots högre omsättning, vilket pekar på ökade kostnader eller lägre marginaler. Den mycket höga vinstmarginalen på 40,3% och soliditeten på 59,0% visar dock att företaget fortfarande är mycket lönsamt och finansiellt stabilt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom försäljning, projektledning och montering av kontorsinredning. Denna typ av verksamhet är vanligtvis projektbaserad med varierande projektstorlekar och kan ha fluktuerande lönsamhet mellan perioder beroende på projektmix och resursallokering. Den kraftiga tillgångstillväxten kan tyda på investeringar i utrustning för montering eller ökade kundfordringar från större projekt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 713 000 SEK till 526 000 SEK, en nedgång på 187 000 SEK eller 26,2%. Denna minskning trots högre omsättning indikerar antingen högre kostnader, lägre marginaler på projekten eller eventuella nedskrivningar.

Soliditet: Soliditeten på 59,0% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och låg finansieringsrisk.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade från 588 796 SEK till 814 550 SEK, en tillväxt på 225 754 SEK eller 38,3%. Denna förbättring kommer främst från årets resultat på 526 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 098 735 SEK till 1 305 594 SEK, en tillväxt på 206 859 SEK eller 18,8%. Detta visar en stark försäljningsutveckling och framgångsrik verksamhetsexpansion.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 26,2% trots högre omsättning, vilket kan indikera strukturella lönsamhetsproblem
  • Kraftig tillväxt i tillgångar med 59,2% kan innebära ökad kapitalbindning som behöver övervakas
  • Försämrad resultatutveckling kan påverka framtida investeringsmöjligheter om trenden fortsätter

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 40,3% visar att verksamheten har excellent lönsamhetspotential
  • Omsättningstillväxt på 18,8% visar stark marknadsposition och försäljningsframgång
  • Soliditeten på 59,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 38,3% stärker den finansiella stabiliteten