166 000 SEK
Omsättning
▲ 37,2%
108 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 40,3%
60,2%
Soliditet
Mycket God
64,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:422 928 SEK
Skulder:-162 075 SEK
Substansvärde:230 853 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakter inom alla nyckelområden. Den mycket höga vinstmarginalen på 64,8% och soliditeten på 60,2% indikerar en mycket lönsam verksamhet med god finansiell styrka. Alla trendindikatorer visar på förbättring, vilket pekar på ett företag i en stark expansionsfas med god kapacitet att finansiera fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver sjukvårdsverksamhet med säte i Lund och är registrerat sedan 2010, vilket indikerar ett etablerat men relativt litet företag inom vårdsektorn. Den höga vinstmarginalen är typisk för specialistverksamheter inom sjukvård där kunskapsintensiva tjänster kan generera höga marginaler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 77 000 SEK till 108 000 SEK, en ökning med 40,3% som demonstrerar effektiv kostnadskontroll och skalbarhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 60,2% är mycket stark och indikerar att företaget har låg belåning och god förmåga att motstå ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital växte från 155 943 SEK till 230 853 SEK, en ökning på 48,0% som främst drivs av det starka resultatet och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 121 315 SEK till 165 983 SEK, en tillväxt på 37,2% som visar på stark marknadsutveckling och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets absoluta storlek är fortfarande liten med en omsättning på 165 983 SEK, vilket gör det sårbart för plötsliga förändringar i efterfrågan

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 64,8% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 60,2% ger god kapacitet att ta lån för framtida investeringar
  • Alla nyckeltal visar stark positiv tillväxt mellan 33,8% och 48,0%

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar stark positiv utveckling: omsättningstillväxt (+37,2%), resultattillväxt (+40,3%), eget kapital tillväxt (+48,0%) och tillgångstillväxt (+33,8%). Den konsekventa tillväxten över alla parametrar indikerar en välbalanserad och hållbar expansion.