439 403 SEK
Omsättning
▼ 32,8%
56 919 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 69,4%
45%
Soliditet
Mycket God
13%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:385 189 SEK
Skulder:-211 081 SEK
Substansvärde:174 108 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande nedgång i samtliga nyckeltal under 2023 jämfört med föregående år. Omsättningen har minskat med över 200 000 SEK, resultatet har mer än halverats, och både eget kapital och totala tillgångar har krympt. Trots denna negativa utveckling uppvisar bolaget fortfarande en hög vinstmarginal på 12.9% och en stabil soliditet på 45.0%, vilket indikerar att verksamheten, även i en svacka, är lönsam och finansiellt sund. Situationen tyder på ett företag i en svår period, möjligen på grund av en minskad efterfrågan eller specifika projektavslut, men med en grundläggande förmåga att generera vinst.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver en diversifierad verksamhet som inkluderar måleri, byggnadsarbeten, försäljning av färg och personlig träning. Denna bredd av tjänster gör företaget sårbart för fluktuationer i byggsektorn och konsumenternas köpkraft, men ger samtidigt en viss motståndskraft genom spridning av intäktskällor. Ett etablerat företag med säte i Bandhagen, registrerat 2019.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 186 055 SEK till 56 919 SEK, en minskning på 129 136 SEK eller 69.4%. Denna försämring är större än omsättningsminskningen, vilket kan indikera oförändrade fasta kostnader eller lägre marginaler på de projekt som genomförts.

Soliditet: En soliditet på 45.0% anses vara god och visar att nästan hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger ett visst skydd mot obetalda skulder och är en positiv indikator trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 252 727 SEK till 174 108 SEK, en nedgång på 78 619 SEK. Denna försämring beror främst på att årets resultat (56 919 SEK) var lägre än eventuella utdelningar eller andra förändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 653 593 SEK till 439 403 SEK, en minskning på 214 190 SEK eller 32.8%. Detta är en mycket kraftig nedgång som tyder på färre projekt eller en minskad försäljningsvolym.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 214 190 SEK signalerar en allvarlig försämring av företagets orderstock eller marknadsposition.
  • Resultatnedgången på 129 136 SEK är mycket stor och hotar företagets långsiktiga lönsamhet och möjlighet att investera.
  • Minskande eget kapital på 78 619 SEK begränsar företagets finansiella handlingsutrymme och buffert mot oförutsedda händelser.

Möjligheter

  • En hög vinstmarginal på 12.9% visar att företaget fortfarande har en lönsam verksamhetsmodell när projekt genomförs.
  • God soliditet på 45.0% ger en stabil finansieringsbas och förtroende hos kreditorer trots svårigheter.
  • Den diversifierade verksamheten (måleri, bygg, färgförsäljning, träning) ger potential att återhämta sig i en eller flera branscher.