167 526 475 000 SEK
Omsättning
▲ 113,1%
2 397 971 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 16,1%
37%
Soliditet
God
1,4%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:9 534 468 SEK
Skulder:-5 765 323 SEK
Substansvärde:2 654 145 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2019) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt med en omsättningsökning på över 113% och en fördubbling av eget kapital, vilket indikerar en mycket framgångsrik expansionsfas. Den kraftiga resultatökningen till nära 2,4 miljarder SEK är anmärkningsvärd men kräver försiktig tolkning i förhållande till den lägre vinstmarginalen på 1,4%. Den positiva utvecklingen inom alla nyckeltal pekar på ett företag i stark tillväxt, men storleken på resultatet i förhållande till omsättningen och tillgångarna väcker frågor om eventuella extraordinära händelser.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom import och export samt handel med motorfordon (personbilar, lastbilar, motorcyklar, båtar) och värdepapper, kombinerat med konsulttjänster kopplade till försäljning. Denna breda verksamhetsprofil med fokus på handel och tjänster är typisk för ett handels- och holdingbolag, vilket kan förklara de stora volymerna i omsättning och resultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 2 065 617 000 SEK till 2 397 971 000 SEK, en ökning med 332 354 000 SEK. Det absoluta resultatbeloppet är extremt högt och överträffar omsättningen avsevärt, vilket starkt antyder att det inte enbart härrör från den operativa verksamheten utan sannolikt inkluderar betydande vinster från värdepappershandel eller andra icke-operativa transaktioner.

Soliditet: En soliditet på 37.0% anses generellt vara god och indikerar att företaget finansierar över en tredjedel av sina tillgångar med eget kapital, vilket ger en stabil bas och minskar beroendet av skulder.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 1 255 114 SEK till 2 654 145 SEK, en ökning med 1 399 031 SEK. Denna starka tillväxt är direkt kopplad till det mycket höga resultatet för året.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 78 611 596 SEK till 167 526 475 SEK, en ökning med 88 914 879 SEK eller 113.1%. Denna fördubbling av omsättningen är en extremt stark indikator på framgångsrik marknadsexpansion eller ökad efterfrågan.

Huvudrisker

  • Den extremt låga vinstmarginalen på 1.4% på en omsättning om 167 miljoner SEK tyder på mycket smala marginaler i den operativa kärnverksamheten.
  • Resultatets storlek (2.4 miljarder SEK) är oproportionerligt jämfört med omsättning och tillgångar, vilket skapar en risk för att det är engångsfenomen eller beroende av volatila aktiviteter som värdepappershandel.
  • Tillgångstillväxten på 8.2% är betydligt lägre än omsättningstillväxten, vilket kan indikera en press på kapacitet och resurser.

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 113.1% visar på en mycket stark marknadsposition och framgångsrik affärsutveckling.
  • Den kraftiga tillväxten i eget kapital med 111.5% ger företaget betydligt större finansiell muskel för framtida investeringar och expansion.
  • Den höga soliditeten på 37.0% ger ett gott skydd mot nedgångar och möjliggör lättare tillgång till ytterligare finansiering vid behov.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar på en stark förbättring: omsättning (+113.1%), resultat (+16.1%), eget kapital (+111.5%) och tillgångar (+8.2%). Detta avbildar ett företag i en mycket accelererad tillväxtfas. Den centrala analytiska frågan kretsar kring orsaken till den enorma skillnaden mellan resultatnivån och övriga nyckeltal.