1 741 000 SEK
Omsättning
▲ 2,5%
602 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 37,5%
76%
Soliditet
Mycket God
34,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-09

Substansvärdering

Tillgångar:1 400 204 SEK
Skulder:-272 208 SEK
Substansvärde:827 996 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsförbättringar men en betydande resultatnedgång. Den mycket höga soliditeten på 76% och den starka tillväxten i eget kapital (+38.2%) och tillgångar (+31.1%) indikerar en finansiellt stabil och växande verksamhet. Omsättningen har ökat marginellt (+2.5%), vilket tyder på en stabil kundbas. Den kraftiga resultatminskningen (-37.5%) från 963 000 SEK till 602 000 SEK är dock en varningssignal som kan bero på ökade kostnader, investeringar eller minskade marginaler. Sammantaget pekar detta på ett välkapitaliserat företag som genomgår en period med sänkta vinster trots ökad omsättning och tillgångar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT, vilket är en tjänstebaserad bransch med vanligtvis låga tillgångar och höga personalrelaterade kostnader. Den höga soliditeten och vinstmarginalen är ovanligt starka för branschen, vilket ofta indikerar en specialiserad verksamhet med högt värderade tjänster eller effektiv kostnadskontroll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade avsevärt från 963 000 SEK till 602 000 SEK, en nedgång på 361 000 SEK eller 37.5%. Denna kraftiga resultatförsämring skedde trots en högre omsättning, vilket starkt indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på levererade tjänster.

Soliditet: Soliditeten på 76.0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belånat företag med stor finansiell buffert. Detta ger företaget god motståndskraft mot nedgångar och kapital att investera i tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 598 960 SEK till 827 996 SEK, en tillväxt på 229 036 SEK eller 38.2%. Denna förbättring kan huvudsakligen härledas till att årets resultat på 602 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket överkompenserar eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 698 717 SEK till 1 740 839 SEK, en marginal tillväxt på 2.5%. Detta visar en stabil men långsam omsättningstillväxt.

Huvudrisker

  • Den kraftiga resultatnedgången på 37.5% är den främsta risken och indikerar potentiella problem med lönsamheten eller ökade omkostnader.
  • Den låga omsättningstillväxten på endast 2.5% kan tyda på begränsad marknadsexpansion eller konkurrensutsatthet.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 76.0% ger utrymme för att investera i tillväxt, anställa personal eller ge utdelning utan att äventyra stabiliteten.
  • Den starka tillväxten i eget kapital med 229 036 SEK och tillgångar med 331 970 SEK visar en god kapitalbildningsförmåga och en expanderande verksamhet.
  • Företaget behåller en mycket hög vinstmarginal på 34.6% trots resultatnedgången, vilket visar att kärnverksamheten fortfarande är mycket lönsam.