253 496 SEK
Omsättning
▲ 27,7%
30 277 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 25,7%
30%
Soliditet
God
11,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:475 982 SEK
Skulder:-329 119 SEK
Substansvärde:120 785 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet. Den höga vinstmarginalen på 11,9% är positiv, men resultatet har minskat trots ökad omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler. Soliditeten på 30% är acceptabel men inte stark. Minskande tillgångar kombinerat med ökad skuldsättning för att finansiera omsättningstillväxten är en oroande trend som kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver import och försäljning av underkläder, accessoarer, konst, möbler och inredningsdetaljer, inklusive försäljning på kommission samt handel med och förvaltning av värdepapper. Den breda verksamhetsprofilen med fokus på design och detaljhandel förklarar den relativt låga omsättningsnivån jämfört med tillgångarna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 40 747 SEK till 30 277 SEK, en nedgång på 25,7% trots högre omsättning, vilket tyder på sämre lönsamhet eller högre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 30,0% är acceptabel för ett handelsföretag men ligger i den lägre delen av skalan, vilket indikerar begränsat kapitalunderlag för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 103 976 SEK till 120 785 SEK, en tillväxt på 16,2% som främst drivs av årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 198 574 SEK till 253 496 SEK, en stark tillväxt på 27,7% som indikerar framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 25,7% trots stark omsättningstillväxt på 27,7%, vilket indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Tillgångarna minskade med 12,6% från 544 573 SEK till 475 982 SEK samtidigt som skulderna troligen ökat
  • Den begränsade kapitalbasen på 120 785 SEK ger litet utrymme för oförutsedda händelser eller investeringar

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 27,7% visar att företaget lyckats expandera sin försäljning
  • Hög vinstmarginal på 11,9% indikerar att företaget har en lönsam affärsmodell när kostnaderna kontrolleras
  • Ökning av eget kapital med 16,2% stärker företagets finansiella stabilitet på lång sikt

Trendanalys

Omsättning: stark positiv trend (+27,7%). Resultat: negativ trend (-25,7%). Eget kapital: positiv trend (+16,2%). Tillgångar: negativ trend (-12,6%). Sammanfattningsvis visar företaget divergerande trender med positiv försäljningsutveckling men negativ lönsamhetsutveckling.