2 498 000 SEK
Omsättning
▲ 85,6%
1 279 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 267,5%
79,6%
Soliditet
Mycket God
51,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-23

Substansvärdering

Tillgångar:1 488 433 SEK
Skulder:-303 934 SEK
Substansvärde:1 184 499 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med extremt höga tillväxttakter inom alla nyckelområden. Den dramatiska förbättringen från föregående år indikerar antingen en genombrottsperiod, en större affärsutvidgning eller en betydande förbättring av verksamhetseffektiviteten. Den mycket höga vinstmarginalen på 51,2% och soliditeten på 79,6% pekar på en mycket lönsam och finansiellt stabil verksamhet som tydligt har lyckats skala upp sin verksamhet framgångsrikt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver mäkleri inom företagsförsäkring, inklusive både sak- och livförsäkring. Som ett försäkringsmäklarföretag är det typiskt att ha relativt låga tillgångar och höga lönsamhetsmarginaler, eftersom verksamheten främst är kunskapsbaserad med begränsat behov av fysiska tillgångar. Den höga vinstmarginalen är därför förväntad för branschen, men den nuvarande nivån är exceptionell.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades explosivt från 348 000 SEK till 1 279 000 SEK, en ökning på 267,5%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket tyder på förbättrad effektivitet och stordriftsfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 79,6% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsgrad och finansiell styrka. Detta ger företaget goda förutsättningar att möta oförutsedda händelser och investera i framtida tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 477 475 SEK till 1 184 499 SEK, en tillväxt på 148,1. Denna starka tillväxt drivs helt av årets mycket höga resultat, vilket har stärkt företagets balansräkning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 1 345 735 SEK till 2 498 445 SEK, en tillväxt på 85,6%. Denna fördubbling av omsättningen på ett år indikerar en mycket framgångsrik expansion av verksamheten eller förvärv av nya kunder.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket skapar förväntningar på framtida resultat.
  • Företagets storlek och snabba tillväxt kan ställa nya krav på organisationen, riskerar att överbelasta nuvarande strukturer och processer.

Möjligheter

  • Den mycket höga lönsamheten ger utrymme för att investera i ytterligare tillväxt, exempelvis genom att anställa fler mäklare eller marknadsföring.
  • Den starka balansräkningen med hög soliditet ger goda förutsättningar att ta lån för finansiering av expansion om så önskas.
  • Företaget har bevisat en stark skalbar affärsmodell med potential att fortsätta växa.

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt på en mycket stark förbättring. Omsättningstillväxt på +85,6%, resultattillväxt på +267,5%, tillväxt i eget kapital på +148,1% och tillgångstillväxt på +152,8% bildar tillsammans en bild av ett företag i en explosiv expansionsfas.