1 048 000 SEK
Omsättning
▲ 18,6%
32 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 166,7%
17%
Soliditet
Stabil
3,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:593 690 SEK
Skulder:-495 600 SEK
Substansvärde:98 090 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under räkenskapsåret har inga väsentliga händelser hänt.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxtfas med betydande förbättringar på samtliga nyckeltal. Omsättningen har ökat med 214 133 SEK till 1 047 959 SEK, resultatet har mer än fördubblats, och balanssiffrorna har stärkts avsevärt. Trots den låga vinstmarginalen på 3.1% indikerar de kraftiga tillväxtsiffrorna att företaget lyckats skala upp verksamheten framgångsrikt. Den låga soliditeten på 17.0% är en följd av den snabba tillväxten och behovet av att finansiera ökade tillgångar, snarare än tecken på ohälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett städföretag, etablerat 2016, som specialiserar sig på rengöring i trappuppgångar, hemvård, storstädning efter renovering, flyttstädning och fönsterputs. Denna typ av verksamhet är ofta präglad av låga inträdesbarriärer, hård konkurrens och tunna marginaler, vilket gör den nuvarande positiva utvecklingen anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 12 000 SEK till 32 000 SEK, en ökning med 20 000 SEK eller 166.7%. Denna förbättring är imponerande i en bransch med smala marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 17.0% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta är vanligt i tillväxtfasen då tillgångar (som ökat med 202 052 SEK till 593 690 SEK) växer snabbare än eget kapital, men kräver uppmärksamhet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 73 140 SEK till 98 090 SEK, en tillväxt på 24 950 SEK eller 34.1%. Ökningen är direkt kopplad till årets vinst på 32 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 833 826 SEK till 1 047 959 SEK, en tillväxt på 214 133 SEK eller 25.7%. Detta visar på en stark marknadsposition och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 17.0% innebär en sårbarhet för oförutsedda ekonomiska nedgångar eller försämrade betalningsvillkor.
  • Den låga vinstmarginalen på 3.1% visar att företaget har litet utrymme för prisfall eller ökade kostnader utan att gå med förlust.
  • Den snabba tillväxten i tillgångar med 51.6% kan tyda på en ökad exponering mot kundfordringar, vilket medför kreditrisk.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga omsättningstillväxten på 25.7% visar på en stark marknadsposition och goda möjligheter att ytterligare öka marknadsandelar.
  • Resultattillväxten på 166.7% är en mycket positiv indikator på att företaget inte bara växer utan även blir mer effektivt och lönsamt.
  • Den starka tillväxten i eget kapital med 34.1% ger en bättre grund för framtida investeringar och möjlighet att söka finansiering.

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt på en stark förbättring: omsättning (+25.7%), resultat (+166.7%), eget kapital (+34.1%) och tillgångar (+51.6%). Företaget befinner sig i en accelererad tillväxtfas.