5 594 915 SEK
Omsättning
▼ 21,1%
99 818 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 62,2%
26,7%
Soliditet
God
1,8%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 891 977 SEK
Skulder:-3 570 084 SEK
Substansvärde:1 255 893 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med kraftig tillgångstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet och minskad omsättning. Den dramatiska ökningen av tillgångar med 157% från 1,9 miljoner till 4,9 miljoner SEK tyder på en större investering eller förvärv, medan omsättningen sjönk med 21% och resultatet föll med 62%. Detta indikerar att företaget genomgår en omstrukturering eller expansion som ännu inte gett avkastning i form av ökad försäljning eller lönsamhet. Soliditeten på 26,7% är acceptabel men inte stark.

Företagsbeskrivning

Företaget är en bil- och däckverkstad med service samt försäljning av däck och fordonstillbehör, verksam sedan 2010. Denna typ av verksamhet är typiskt sett cyklisk och känslig för konjunktursvängningar samt efterfrågan på bilunderhåll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 263 759 SEK till 99 818 SEK, en minskning på 163 941 SEK eller 62%. Den låga vinstmarginalen på 1,8% visar på utmaningar med lönsamheten trots att företaget fortfarande är vinstgivande.

Soliditet: Soliditeten på 26,7% ligger inom acceptabla nivåer för många branscher, men är inte särskilt stark. Det ger viss buffert mot motgångar men begränsar möjligheten till ytterligare lån.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 177 135 SEK till 1 255 893 SEK, en ökning med 78 758 SEK eller 6,7%. Denna ökning kommer från årets vinst och visar att företaget trots sämre resultat fortfarande bygger upp sitt kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 7 090 930 SEK till 5 600 993 SEK, en nedgång på 1 489 937 SEK eller 21%. Detta är en betydande försämring som tyder på minskad efterfrågan eller konkurrenspress.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av omsättning med 21% från 7 090 930 SEK till 5 600 993 SEK
  • Resultatnedgång med 62% från 263 759 SEK till 99 818 SEK
  • Låg vinstmarginal på 1,8% som begränsar investeringsmöjligheter
  • Stora tillgångsökningar som ännu inte gett motsvarande ökad lönsamhet

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 6,7% till 1 255 893 SEK vilket stärker balansräkningen
  • Kraftig tillgångstillväxt med 157% kan ge bättre kapacitet för framtida tillväxt
  • Företaget är fortfarande vinstgivande trots utmaningar
  • Etablerad verksamhet sedan 2010 med erfarenhet i branschen