2 199 000 SEK
Omsättning
▲ 14,1%
1 615 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 26,9%
78%
Soliditet
Mycket God
73,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
187 550 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-03-22

Substansvärdering

Tillgångar:4 584 751 SEK
Skulder:-727 518 SEK
Substansvärde:2 450 215 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckelområden. Den mycket höga vinstmarginalen på 73,5% kombinerat med en soliditet på 78,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag med låg skuldsättning. Alla viktiga indikatorer visar stark förbättring från föregående år, vilket pekar på ett välskött företag i en accelererande tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom fallskydd, lyftutrustning, lastsurrning och stållinor - en nischad bransch med fokus på säkerhetsutrustning. Den höga vinstmarginalen tyder på att företaget troligen arbetar med specialiserade produkter eller tjänster med högt tilläggsvärde, möjligen med starka partnerskap eller distributörsavtal.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 1 273 000 SEK till 1 615 000 SEK, en ökning på 26,9% som överträffar omsättningstillväxten och indikerar förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 78,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg skuldsättning och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 674 063 SEK till 2 450 215 SEK, en tillväxt på 46,4% som främst drivs av det starka resultatet och ökad balansomslutning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 926 952 SEK till 2 199 069 SEK, en tillväxt på 14,1% som visar en stabil försäljningsutveckling i en positiv riktning.

Huvudrisker

  • Den höga vinstmarginalen kan locka till sig konkurrens som potentiellt kan pressa priserna
  • Företagets tillväxt är imponerande men bör övervakas för hållbarhet på längre sikt
  • Branschens beroende av bygg- och industrisektorn kan medföra konjunkturkänslighet

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med hög soliditet ger utrymme för investeringar och expansion
  • Resultattillväxten på 26,9% överträffar omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad effektivitet
  • Tillgångstillväxten på 36,4% visar att företaget investerar i framtida kapacitet och tillväxt

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+14,1%), resultat (+26,9%), eget kapital (+46,4%) och tillgångar (+36,4%). Denna konsekvent positiva utveckling över alla nyckeltal indikerar ett företag i stark tillväxtfas med god operativ styrning.