1 767 245 SEK
Omsättning
▲ 26,4%
569 399 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 35,6%
63,4%
Soliditet
Mycket God
32,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:961 283 SEK
Skulder:-301 203 SEK
Substansvärde:414 358 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 32,2% och soliditeten på 63,4% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag med god kapitalstruktur. De imponerande tillväxttalen i omsättning (+26,4%), resultat (+35,6%) och eget kapital (+51,3%) visar på en framgångsrik verksamhet som expanderar snabbt samtidigt som lönsamheten förbättras.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT, vilket är en bransch med typiskt höga marginaler och låga tillgångskrav. Denna verksamhetsmodell förklarar den exceptionellt höga vinstmarginalen och den snabba tillväxten utan stora investeringar i materiella tillgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 419 889 SEK till 569 399 SEK, en ökning på 35,6% som överstiger omsättningstillväxten och indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 63,4% är mycket stark och indikerar att företaget har låg belåning och kan finansiera sin verksamhet med eget kapital, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 273 833 SEK till 414 358 SEK, en tillväxt på 51,3% som främst drivs av det starka resultatet och visar på en robust balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 397 999 SEK till 1 767 245 SEK, en tillväxt på 26,4% som visar på stark efterfrågan och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan ställa höga krav på kompetensförsörjning och kapacitet i en bransch med brist på IT-konsulter.
  • Den höga beroendegraden av konsulttjänster gör företaget sårbart för konjunktursvängningar i IT-sektorn.

Möjligheter

  • Den exceptionella vinstmarginalen på 32,2% ger utrymme för ytterligare investeringar i tillväxt och expansion.
  • Den starka balansräkningen med 414 358 SEK i eget kapital möjliggör strategiska satsningar utan extern finansiering.
  • Tillgångstillväxten på 13,3% till 961 283 SEK visar på kontrollerad expansion med bibehållen effektivitet.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med förbättringar i omsättning (+26,4%), resultat (+35,6%), eget kapital (+51,3%) och tillgångar (+13,3%). Den kombinerade trenden pekar på ett företag i accelererande tillväxt med samtidigt förbättrad lönsamhet och finansiell stabilitet.