2 372 000 SEK
Omsättning
▼ 6,5%
130 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 13%
49,4%
Soliditet
Mycket God
5,5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 747 419 SEK
Skulder:-1 329 353 SEK
Substansvärde:1 118 067 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med minskad omsättning men förbättrad lönsamhet. Trots en omsättningsnedgång på 6.5% har företaget lyckats öka sitt resultat med 13.0%, vilket indikerar effektiviseringsåtgärder och bättre kostnadskontroll. Soliditeten på 49.4% är stabil och visar på en god kapitalstruktur. Tillgångarna har minskat med 10.6%, vilket kan tyda på avveckling av mindre lönsam verksamhet eller försäljning av tillgångar. Överlag befinner sig företaget i en omställningsfas där fokus verkar ligga på lönsamhet snarare än tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver åkeriverksamhet med inriktning på anläggnings- och jordbruksprodukter samt vinterunderhåll. Denna typ av verksamhet är ofta cyklisk och beroende av säsongsvariationer samt konjunkturens utveckling inom bygg- och jordbrukssektorn. Företaget har varit verksam sedan 2014 och är etablerat i Ystad kommun.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 115 000 SEK till 130 000 SEK, en ökning med 15 000 SEK (+13.0%) trots lägre omsättning, vilket visar på förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivisering.

Soliditet: Soliditeten på 49.4% är god och visar att företaget finansieras nästan hälften med eget kapital, vilket ger en stabil finansieringsstruktur och bättre motståndskraft mot nedgångskonjunkturer.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 1 116 391 SEK till 1 118 067 SEK, en ökning med 1 676 SEK (+0.1%). Den begränsade ökningen trots positivt resultat kan tyda på utdelning eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 536 312 SEK till 2 372 418 SEK, en nedgång på 163 894 SEK (-6.5%). Detta kan bero på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller strategiska beslut att prioritera lönsammare uppdrag.

Huvudrisker

  • Omsättningsnedgång på 6.5% kan indikera minskad marknadsandel eller svagare efterfrågan
  • Tillgångsminskning på 10.6% (från 3 072 324 SEK till 2 747 419 SEK) kan påverka operativ kapacitet
  • Beroende av cykliska branscher som anläggning och jordbruk gör företaget sårbart för konjunktursvängningar

Möjligheter

  • Förbättrad vinstmarginal på 5.5% visar ökad effektivitet och bättre prissättning
  • Stabil soliditet på 49.4% ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Resultatökning med 13.0% trots lägre omsättning indikerar stark operativ styrning