1 167 043 SEK
Omsättning
▼ 27,3%
-18 884 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 107,4%
81,5%
Soliditet
Mycket God
−1,6%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 076 625 SEK
Skulder:-134 098 SEK
Substansvärde:626 527 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på allvarliga tecken på finansiell nedgång med kraftiga negativa trender inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har minskat med över en halv miljon kronor, resultatet har svängt från en vinst på 254 412 SEK till en förlust på 18 884 SEK, och det egna kapitalet har mer än halverats. Trots en hög soliditet indikerar den snabba kapitalförbrukningen och de stora förlusterna en akut situation som kräver omedelbara åtgärder för att säkerställa företagets överlevnad.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat yrkestrafikföretag med säte i Uppsala, registrerat 2002. Som ett trafikföretag är det sannolikt kapitalintensivt med investeringar i fordon och utrustning, vilket förklarar de relativt höga tillgångsvärdena trots den senaste nedgången.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kollapsade från en vinst på 254 412 SEK till en förlust på 18 884 SEK, en negativ förändring på 273 296 SEK. Denna dramatiska svängning till förlust visar att kostnaderna inte anpassats till den lägre omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 81.5% är tekniskt sett mycket stark och visar att större delen av tillgångarna finansieras med eget kapital. Dock är den höga siffran delvis en följd av att skulderna minskat i takt med att tillgångarna sålts av eller avskrivits, vilket inte nödvändigtvis är en positiv indikator.

Eget kapital: Det egna kapitalet minskade från 1 075 756 SEK till 626 527 SEK, en reduktion på 449 229 SEK. Denna minskning är direkt kopplad till årets förlust och visar en snabb urholkning av företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 609 464 SEK till 1 194 353 SEK, en nedgång på 415 111 SEK eller 25.8%. Detta indikerar en betydande försämring av företagets affärsvolym eller prispress.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig förlustgivning på 18 884 SEK som urholkar det egna kapitalet
  • Kraftig omsättningsminskning på 415 111 SEK som indikerar förlorade kunder eller marknadsandelar
  • Snabb kapitalförbrukning med en minskning av eget kapital på 449 229 SEK på ett år
  • Stor minskning av tillgångar från 1 753 631 SEK till 1 076 625 SEK, vilket kan indikera att företaget sålt av produktiva tillgångar

Möjligheter

  • Hög soliditet på 81.5% ger teoretiskt sett utrymme för att ta på sig skulder om en omstrukturering krävs
  • Företaget är etablerat sedan 2002 och har överlevt tidigare konjunktursvängningar
  • Den kraftiga omsättningsminskningen kan skapa ett lågt utgångsläge för en framtida återhämtning om marknadsförhållandena förbättras

Trendanalys

Alla trender pekar på kraftig försämring: omsättning (-27.3%), resultat (-107.4%), eget kapital (-41.8%) och tillgångar (-38.6%). Den samlade bilden är av ett företag i stark nedgång som bränner kapital i en takt som inte är hållbar på sikt.