952 000 SEK
Omsättning
▼ 35%
330 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 65%
66%
Soliditet
Mycket God
34,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
222 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-02

Substansvärdering

Tillgångar:1 051 546 SEK
Skulder:-286 904 SEK
Substansvärde:421 231 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat, trots att det är ett etablerat företag sedan 2021. Den mycket höga vinstmarginalen på 34,6% indikerar dock att företaget fortfarande är lönsamt och har god kostnadskontroll. Den minskande omsättningen kombinerat med en stabil tillgångsbas och relativt god soliditet pekar på ett företag som genomgår en omställningsfas eller drabbats av externa faktorer som påverkat intäkterna.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt i Malmö kommun, Skåne län, och har varit registrerat sedan 2021. Den specifika verksamheten framgår inte tydligt av datan, men den höga vinstmarginalen tyder på en verksamhet med låga rörliga kostnader eller tjänsteinriktad verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 942 000 SEK till 330 000 SEK, en minskning med 612 000 SEK eller 65,0%. Trots den stora nedgången uppvisar företaget fortfarande en positiv resultatnivå.

Soliditet: Soliditeten på 66,0% är mycket god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med stort eget kapital i förhållande till tillgångarna, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 595 864 SEK till 421 231 SEK, en nedgång på 174 633 SEK eller 29,3%. Denna minskning korrelerar med det sämre resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 463 681 SEK till 951 894 SEK, en nedgång på 511 787 SEK eller 35,0%. Detta är en betydande försämring som indikerar minskade intäkter.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 35,0% som kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan
  • Resultatnedgång på 65,0% som påverkar företagets lönsamhet och framtida investeringsmöjligheter
  • Minskande eget kapital med 174 633 SEK som begränsar företagets finansiella handlingsutrymme

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 34,6% visar att företaget har effektiv kostnadskontroll och kan vara lönsamt även vid lägre omsättning
  • God soliditet på 66,0% ger stabil finansiering och möjlighet till lån om expansion behövs
  • Tillgångstillväxt på 2,9% till 1 051 546 SEK visar att företaget fortsatt investerar i verksamheten trots utmaningarna

Trendanalys

Företaget visar generellt negativa trender med försämring inom de flesta nyckeltal. Omsättningstillväxten är negativ (-35,0%), resultattillväxten är negativ (-65,0%) och eget kapital minskar (-29,3%). Den enda positiva trenden är tillgångstillväxten på +2,9%. Den mycket höga vinstmarginalen trots dessa nedgångar indikerar att företaget kan ha genomgått en avsiktlig nedskalning eller omstrukturering.