436 494 SEK
Omsättning
▲ 6,8%
5 688 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 191,8%
23,1%
Soliditet
God
1,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 186 738 SEK
Skulder:-912 947 SEK
Substansvärde:273 791 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en liten minskning i omsättning från 487 871 SEK till 478 808 SEK har resultatet förbättrats markant från en förlust på -6 196 SEK till en vinst på 5 688 SEK, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll. Den låga soliditeten på 23,1% och minskande tillgångar från 1 255 147 SEK till 1 186 738 SEK pekar dock på strukturella utmaningar. Företaget verkar vara ett etablerat men litet företag som genomgår en omställning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsulttjänster inom ekonomi samt försäljning av verktyg och redskap för elindustrin, kombinerat med islandshästavel och stuteriverksamhet. Den diversifierade verksamheten förklarar de relativt låga volymerna inom varje segment, vilket är typiskt för små näringsidkare med flera verksamhetsgrenar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt med 11 884 SEK från en förlust på -6 196 SEK till en vinst på 5 688 SEK, vilket indikerar stark kostnadseffektivisering eller engångsposter.

Soliditet: Soliditeten på 23,1% är låg och under gränsen för vad som anses sunt (30-40%), vilket indikerar ett högt belåningsgrad och sårbarhet för ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 5 688 SEK från 268 103 SEK till 273 791 SEK, vilket helt förklaras av årets vinst eftersom inga andra kapitalförändringar syns.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 9 063 SEK från 487 871 SEK till 478 808 SEK (-1,9%), vilket visar en liten nedgång i försäljning trots den positiva trendmarkeringen på +6,8% som troligen avser en längre tidshorisont.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 23,1% begränsar företagets möjligheter till lån och investeringar
  • Minskande tillgångar från 1 255 147 SEK till 1 186 738 SEK kan indikera nedskärningar eller försäljning av tillgångar
  • Mycket låg vinstmarginal på 1,2% ger litet utrymme för oförutsedda kostnader eller försäljningsnedgångar

Möjligheter

  • Stark resultatförbättring med +191,8% visar att företaget kan vända negativa trender
  • Diversifierad verksamhet (konsulttjänster, försäljning, hästavel) ger flera inkomstkällor
  • Positiv utveckling i eget kapital med +2,1% trots utmanande förhållanden