1 992 705 SEK
Omsättning
▲ 326,9%
419 355 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 105,7%
44,9%
Soliditet
Mycket God
21%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 156 530 SEK
Skulder:-602 211 SEK
Substansvärde:383 206 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Faktisk verksamhetsstart i februari 2022 efter registrering 2020
  • Lättade COVID-19-restriktioner som underlättat verksamhetsutveckling
  • Fullskalig verksamhetsuppbyggnad under räkenskapsåret

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och lönsamhet under räkenskapsåret 2023. Den mer än fyrdubblade omsättningen från 466 770 SEK till 1 992 705 SEK, kombinerat med en vinstmarginal på 21,0%, indikerar att företaget har lyckats skala upp sin verksamhet betydligt samtidigt som lönsamheten förbättrats. Den starka tillväxten i eget kapital med 588,9% till 383 206 SEK visar på en sund finansiering av expansionen genom egenererade medel. Företaget befinner sig i en stark expansionsfas med goda finansiella nyckeltal.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett taxiföretag baserat i Göteborg som registrerades 2020 men påbörjade sin faktiska verksamhet först i februari 2022. Verksamheten har drabbats av COVID-19-restriktioner under inledningsskedet men har nu kunnat utnyttja de lättade restriktionerna för att expandera sin verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 203 870 SEK till 419 355 SEK, en ökning med 215 485 SEK eller 105,7%. Denna ökning är anmärkningsvärd då den skett samtidigt som en mycket stor omsättningstillväxt, vilket indikerar god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 44,9% är mycket god och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet och finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 327 579 SEK från 55 627 SEK till 383 206 SEK, främst till följd av årets starka resultat på 419 355 SEK. Detta stärker företagets finansiella ställning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt med 1 525 935 SEK från 466 770 SEK till 1 992 705 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 326,9%. Detta visar att företaget har lyckats etablera sig på marknaden och öka sin marknadsandel avsevärt.

Huvudrisker

  • Snabb tillväxt kan medföra kapacitetsutmaningar och kvalitetsrisk i serviceleveransen
  • Branschen är konjunkturkänslig och efterfrågan kan minska vid ekonomisk nedgång
  • Konkurrens i taxibranschen är hård och kan pressa priser och marginaler

Möjligheter

  • Mycket stark tillväxtpotential baserat på etableringsfas och tidigare COVID-begränsningar, God lönsamhet med 21,0% vinstmarginal ger utrymme för framtida investeringar, Stark soliditet på 44,9% ger god finansieringsförmåga för fortsatt expansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringar: omsättning (+326,9%), resultat (+105,7%), eget kapital (+588,9%) och tillgångar (+8,4%). Trenderna pekar entydigt på ett företag i stark expansion med god lönsamhet och förbättrad finansiell stabilitet.