16 438 254 SEK
Omsättning
▲ 236,6%
2 294 822 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 371,3%
53,8%
Soliditet
Mycket God
14%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 678 017 SEK
Skulder:-1 583 433 SEK
Substansvärde:1 524 584 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt och förbättrad lönsamhet under 2023. Omsättningen har mer än tredubblats och resultatet har ökat dramatiskt från en låg nivå, vilket indikerar ett genombrott eller en betydande expansion av verksamheten. Den höga soliditeten på över 50% kombinerat med stark tillväxt i eget kapital skapar en finansiellt stabil grund för fortsatt expansion. Företaget har gått från att vara ett mindre företag till ett medelstort företag på bara ett år.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom evenemangsproduktion och innehållsproduktion till evenemang. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan uppvisa stor variation i omsättning och resultat beroende på antal och storlek på genomförda evenemang. Den extremt höga tillväxten kan tyda på att företaget vunnit större kunder, genomfört fler projekt eller etablerat sig på nya marknader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 155 972 SEK till 2 294 822 SEK, en ökning med 2 138 850 SEK eller 1371.3%. Denna förbättring visar att företaget inte bara växte i omsättning utan också blev betydligt mer lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 53.8% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 166 977 SEK till 1 524 584 SEK, en ökning med 1 357 607 SEK eller 813.0%. Denna kraftiga ökning beror främst på det starka resultatet under året.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 884 116 SEK till 16 438 254 SEK, en ökning med 11 554 138 SEK eller 236.6%. Denna enorma tillväxt indikerar en betydande expansion av verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt.
  • Evenemangsbranschen är konjunkturkänslig och kan påverkas av ekonomiska nedgångar.
  • Stor tillväxt kan ställa höga krav på organisationens kapacitet och ledningsförmåga.

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 14.0% visar att företaget kan generera god avkastning på sin verksamhet.
  • Stark soliditet på 53.8% ger goda förutsättningar för att finansiera framtida tillväxt.
  • Den bevisade förmågan att skala upp verksamheten från 4,9 miljoner till 16,4 miljoner SEK på ett år visar på ett starkt affärskoncept.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar extremt starka förbättringar: omsättningstillväxt +236.6%, resultattillväxt +1371.3%, eget kapital tillväxt +813.0% och tillgångstillväxt +220.2%. Denna samstämmighet i positiva trender över alla områden indikerar en mycket framgångsrik omvandling eller expansion av verksamheten under 2023.