1 020 437 SEK
Omsättning
▲ 74,7%
286 634 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 189,1%
88,2%
Soliditet
Mycket God
28,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:465 670 SEK
Skulder:-54 877 SEK
Substansvärde:410 793 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket hög lönsamhet och imponerande tillväxttakt. Trots en minskning av totala tillgångar har företaget ökat både omsättning och resultat avsevärt, samt förbättrat sin redan höga soliditet. Denna kombination av hög tillväxt och extremt stark soliditet indikerar ett företag som är både expansivt och finansiellt stabilt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver taxi- och transportverksamhet, vilket innebär att det sannolikt äger och förvaltar ett fordonsflotta för persontransporter. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande investeringar i fordon och drivs ofta med relativt små marginaler, vilket gör den uppvisade vinstmarginalen på 28.1% exceptionellt hög för branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 99 159 SEK till 286 634 SEK, en ökning med 189.1% som indikerar effektiv kostnadskontroll och skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 88.2% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket finansiellt stabilt med minimalt beroende av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 124 159 SEK till 410 793 SEK, en tillväxt på 230.9% som främst drivits av det starka resultatet och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 584 076 SEK till 1 020 437 SEK, en tillväxt på 74.7% som visar på stark marknadsposition och framgångsrik verksamhetsutveckling.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 13.4% från 537 512 SEK till 465 670 SEK, vilket kan indikera avyttringar av fordonsflotta som kan begränsa framtida kapacitet
  • Den extremt höga soliditeten kan tyda på underinvestering i verksamheten som kan hämma tillväxtpotentialen på sikt

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 28.1% ger utrymme för ytterligare investeringar och expansion
  • Stark omsättningstillväxt på 74.7% visar på god marknadsacceptans och konkurrensfördelar
  • Exceptionell soliditet på 88.2% ger finansiell styrka att möta eventuella konjunkturnedgångar eller investera i tillväxt