906 540 SEK
Omsättning
▼ 47,4%
149 658 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3,5%
43,2%
Soliditet
Mycket God
16,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:371 854 SEK
Skulder:-211 175 SEK
Substansvärde:160 679 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

En minskad aktivitet av ägaren i bolaget under räkenskapsåret har resulterat i en lägre omsättning i jämförelse mot föregående år. I övrigt har inga väsentliga händelser inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.

Analys av viktiga händelser

  • En minskad aktivitet av ägaren i bolaget under räkenskapsåret har resulterat i en lägre omsättning i jämförelse mot föregående år.
  • Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en kraftig omsättningsminskning på 47,4% men samtidigt en marginell resultatförbättring på 3,5%. Den höga vinstmarginalen på 16,3% indikerar god lönsamhet per såld krona trots den minskade omsättningen. Soliditeten på 43,2% är stabil och företaget har stärkt sitt eget kapital med 12,4%. Situationen tyder på ett företag som genomgår en omstrukturering eller minskad verksamhetsvolym men som ändå behåller god lönsamhet och finansiell stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom hälso- och sjukvårdssektorn, vilket typiskt innebär tjänsteleveranser till patienter eller vårdgivare. Sektorn kännetecknas ofta av stabil efterfrågan men kan vara reglerad och kräva specialistkompetens. Den kraftiga omsättningsminskningen kan relateras till ägarens minskade aktivitet enligt årsredovisningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades något från 144 576 SEK till 149 658 SEK, en ökning på 5 082 SEK eller 3,5%. Trots lägre omsättning lyckades företaget bibehålla lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 43,2% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 142 955 SEK till 160 679 SEK, en tillväxt på 17 724 SEK eller 12,4%. Denna ökning drivs huvudsakligen av årets vinst på 149 658 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 943 482 SEK till 919 640 SEK, en nedgång på 1 023 842 SEK eller 47,4%. Detta indikerar en betydande reducering i verksamhetsvolym eller försäljning.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 47,4% från 1 943 482 SEK till 919 640 SEK riskerar att påverka företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter.
  • Tillgångarna har minskat med 57,4% från 873 220 SEK till 371 854 SEK, vilket kan indikera avveckling av verksamhet eller försäljning av tillgångar.
  • Beroendet av ägarens aktiva deltagande i verksamheten utgör en betydande risk, vilket framgår av den kraftiga omsättningsminskningen kopplad till ägarens minskade aktivitet.

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 16,3% visar att företaget är mycket lönsamt per såld krona och har potential att generera bra avkastning vid högre omsättningsnivåer.
  • Soliditeten på 43,2% ger god finansiell styrka och möjlighet att ta lån eller investera i framtida tillväxt.
  • Resultatförbättring på 3,5% trots kraftig omsättningsminskning indikerar effektiv kostnadskontroll och operativ effektivitet.