6 020 000 SEK
Omsättning
▼ 17,6%
880 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 74,5%
68,4%
Soliditet
Mycket God
13,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 268 839 SEK
Skulder:-2 613 946 SEK
Substansvärde:5 654 893 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar på en tydlig negativ trend med kraftiga nedgångar inom samtliga nyckeltal. Trots en hög vinstmarginal har både omsättning, resultat, eget kapital och totala tillgångar minskat betydligt. Den höga soliditeten ger viss finansiell stabilitet, men den snabba försämringen i lönsamhet och storleksmått indikerar att företaget befinner sig i en svår period av avveckling, omstrukturering eller att det drabbats av en större negativ händelse.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett dotterbolag till Omeid Holding AB och har varit registrerat sedan 2011, vilket gör det till ett etablerat företag. Det är inte ett nytt företag, utan snarare ett som genomgår en betydande förändring. Som dotterbolag kan dess verksamhet vara specifik och påverkas av moderbolagets strategi.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kollapsade från 3 449 000 SEK till 880 000 SEK, en minskning på 2 569 000 SEK eller 74.5%. Denna extremt kraftiga resultatnedgång är mycket oroande.

Soliditet: En soliditet på 68.4% är mycket stark och visar att företaget är lånebetalningskraftigt. Detta är den klart positivaste aspekten i siffrorna och ger ett visst skydd mot de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital sjönk från 8 062 827 SEK till 5 654 893 SEK, en minskning på 2 407 934 SEK. Denna minskning är större än årets resultat, vilket kan tyda på att utdelning eller andra återföringar till ägarna har skett.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 7 768 176 SEK till 6 393 408 SEK, en nedgång på 1 374 768 SEK eller 17.6%. Detta tyder på en betydande förlust av intäkter.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 74.5% eller 2 569 000 SEK, vilket om denna trend fortsätter snabbt kan äta upp det starka eget kapital.
  • Fallande omsättning på 17.6% eller 1 374 768 SEK, vilket indikerar minskad marknadsandel eller försäljningsvolym.
  • Minskande eget kapital med 29.9% eller 2 407 934 SEK, vilket begränsar företagets finansiella handlingsutrymme och buffert.
  • Minskande totala tillgångar med 12.3%, vilket kan tyda på att företaget säljer av tillgångar eller inte investerar för framtiden.

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 68.4% ger ett robust skydd mot kreditorer och möjlighet att ta strategiska lån om så behövs.
  • Företaget är fortfarande lönsamt med en vinstmarginal på 13.8%, vilket är en stark grund att vända trenden från.