1 016 000 SEK
Omsättning
▲ 61,8%
962 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 89%
69%
Soliditet
Mycket God
94,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
380 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-05

Substansvärdering

Tillgångar:1 691 036 SEK
Skulder:-427 949 SEK
Substansvärde:806 065 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakter inom alla nyckelområden. Den extremt höga vinstmarginalen på 94,8% indikerar en verksamhet med låga rörliga kostnader och hög lönsamhet. Soliditeten på 69,0% är mycket stark och visar att företaget har ett robust kapitalunderlag. Den snabba tillväxten i både omsättning och resultat tyder på ett företag i en accelererad expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet riktad mot företag, offentlig verksamhet och ideell sektor inom social hållbarhet och folkhälsa. Den höga vinstmarginalen är typisk för kunskapsintensiva konsulttjänster där personalens kompetens är huvudtillgången och direkta kostnader är begränsade.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 509 000 SEK till 962 000 SEK, en ökning med 89,0% som demonstrerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 69,0% är mycket stark och indikerar ett lågt belåningsbehov samt god finansiell stabilitet för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital växte från 433 289 SEK till 806 065 SEK, en ökning på 86,0% som främst drivs av det starka resultatet och kvarhållet vinst i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 628 080 SEK till 1 015 585 SEK, en tillväxt på 61,8% som visar en stark marknadsacceptans och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets verksamhet är starkt beroende av nyckelpersoners kompetens och nätverk
  • Koncentration på en specifik nisch (social hållbarhet och folkhälsa) skapar sårbarhet för förändringar i offentliga och ideella budgetar

Möjligheter

  • Den starka kapitalbasen på 806 065 SEK ger goda förutsättningar för fortsatt expansion och investeringar
  • Mycket hög vinstmarginal på 94,8% ger utrymme för prissättning och konkurrenskraft
  • Tillgångstillväxt på 92,3% till 1 691 036 SEK visar god kapacitet att hantera ökad verksamhetsvolym

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättningstillväxt (+61,8%), resultattillväxt (+89,0%), eget kapital tillväxt (+86,0%) och tillgångstillväxt (+92,3%). Dessa indikatorer pekar på ett företag i en mycket positiv utvecklingsfas med goda förutsättningar för framtida tillväxt.